DE GEVOLGEN VAN DE GEMEENTELIJKE HERINDELINGEN VOOR DE ZEEUWSE GEMEENTEWAPENS 159 Jan H. Keuzenkamp Jarenlang is Zeeland een provincie met relatief veel gemeentewapens geweest. Als gevolg van de streeks gewijze herindelingen zijn na I960 vele eeuwenoude wapens verdwenen. Bovendien zal een aantal re cent ontworpen wapens geen lang leven beschoren zijn: schaalvergrotingen in de gemeentelijke indeling van Zeeland zullen hier opnieuw hun tol eisen. De vrees bestaat dat de oude wapens definitief geschie denis worden. Het is te hopen dat nog tijdig een herwaardering van deze wapens tot stand komt.. De registratie van wapens Op 5 januari 1815 riep de Hoge Raad van Adel, het in 1814 door Souverein Vorst Willem 1 inge stelde adviescollege dat de koning onder meer op heraldisch gebied van advies moest dienen, alle publiekrechtelijke lichamen in Nederland op, vóór 1 mei 1815 een afbeelding, beschrijving en toelichting van het te bevestigen wapen in te zenden. Eenzelfde termijn diende in acht te wor den genomen als men om verlening van een nieuw wapen verzocht. In Zeeland werd massaal aan deze oproep gehoor gegeven. Bijna alle ge meentebesturen vroegen om bevestiging of verle ning van een wapen. Een dergelijk enthousiasme bestond lang niet in alle Nederlandse provincies. Zeeland had echter het voordeel dat er vóór 1795 al op grote schaal wapens in gebruik waren; daarbij dient gedacht te worden aan stadswapens en wapens van (ambachts-)heerlijkheden. Een belangrijke heraldische bron was de Nieuwe Cro- nyk van Zeeland van Smallegange uit 1696, en veel gemeentebesturen verwezen bij hun aan vraag in 1815 naar deze oude bron. In de meeste gevallen werden de bestaande wapens zonder meer bevestigd. Overigens was de wapenverle- nencle instantie niet erg kwistig met het toeken nen van kronen en schildhouders. Op 31 juli 1817 werd een groot aantal Zeeuwse gemeenten (ruim 110) in het bezit van een wa pen bevestigd. Hierbij passen twee kanttekenin gen. In de eerste plaats is bij de meeste Zeeuwse wapens in het officiële register van de Hoge Raad Afb. 1: Baarsdorp: in zwart een dwarsbalk van zilver; over alles heen een schuinkruis van rood. Buttinge: in goud een dubbele ade laar van rood. Westen- schouwen: in zwart een dwarsbalk van goud. Alle afbeeldingen bij dit artikel zijn getekend door de auteur. van Adel alleen een afbeelding opgenomen; de bijbehorende beschrijving ontbreekt en is door gaans alleen op het wapendiploma te vinden. Bij onduidelijke afbeeldingen, zoals bij Zaamslag en bij Graauw en Langendam, is het ontbreken van een beschrijving als een gemis te beschouwen. In de tweede plaats zijn in 1817 ook wapens beves tigd voor heerlijkheden die vóór 1820 al weer als gemeente werden opgeheven, bij voorbeeld Baarsdorp, Botland, Buttinge en Westenschou- wen. Hieruit kan worden afgeleid dat de ge meentelijke indeling van Zeeland ook in het be gin van de vorige eeuw al sterk aan verandering onderhevig was. De gemeentewapens van 1830 tot 1961 In 1830 telde Zeeland 117 gemeenten waatvan er 103 een wapen voerden. Tot 1961 hebben zich in deze provincie betrekkelijk weinig veranderingen in de gemeentelijke indeling voorgedaan. Inci denteel verdwenen enkele gemeenten en hun wapens, zoals Bommenede (1865), Heille (1880), Schore en Vlake (1941). Nieuw ontworpen wa pens waren zeldzaam; tot die categorie behoren het fraaie wapen van Oost- en West-Souburg (1842) en de in heraldisch opzicht minder ge slaagde wapens van Rilland-Bath (1886), Vogel waarde (1938) en Kapelle (1950). Overziet men de periode 1830-1961, dan is het Zeeuwsvlaamse Eede (opgeheven 1941) de enige gemeente ge weest die nooit - officieel dan wel officieus - een

Zeeland | 1994 | | pagina 17