22 GEZAG IN HET GEDING Afb. 4: Burgemeester C.A. van Woelderen en echtge note. Documentatiecentrum Zeeuwse Bibliotheek. genoot, kon het door het militair of burgerlijk ge zag worden ingezet om de arrestatie van politiek verdachten over te nemen van OD en Binnen landse Strijdkrachten. De zuivering van het poli tieapparaat was echter in het bevrijde zuiden en in bevrijd Zeeland een uiterst moeizame zaak. Dat kwam vooral doordat de politiezuiverings- commissies slechts heel traag werden gevormd en doordat onafliankelijke buitenstaanders uit die commissies werden geweerd. Zo had de leiding van het MG in Brussel medio januari nog nauwe lijks enig idee van de stand van de politiezuive- ring in Zeeland, behalve voor het politieapparaat van Vlissingen (7% voorlopig gezuiverd). Pas in de loop van april-mei 1945 werd haar duidelijk dat tegen iets meer dan 10% van de oorspronke lijke Zeeuwse politiefunctionarissen voorlopige zuiveringsmaatregelen waren genomen en dat het na die zuivering resterende politieapparaat van ruim vierhonderd man inmiddels met bijna twee honderd man hulppolitie was versterkt'. Onvrede over de berechting In Terneuzen vonden op 7 en 8 juni 1945 aansla gen plaats op huizen van NSB-ers en werden en kele net vrijgelaten NSB-ers door de bevolking gemolesteerd. Ook in het nabijgelegen dorp Phi lippine en het op Tholen gelegen St. Maartensdijk leidden de eerste vrijlatingen tot onrust. In Ter- neuzen werd een aantal belaagde personen voor hun eigen veiligheid opnieuw in bewaring ge steld. De vrijlatingen werden tijdelijk stopgezet, en toen ze herval werden, gebeurde dat bewust in kleine aantallen ('tiental voor tiental') om de gemoederen niet weer in beweging te brengen. Zowel de districtsmilitair commissaris van Zeeuwsch-Vlaanderen, majoor Koch, als provin ciaal militair commissaris voor Zeeland Slot zagen als oorzaak van de rellen en de onrust 'dat 8 maanden na de bevrijding nog geen NSB-er, landverrader of profiteur is berecht', en zij wezen erop dat het uitblijven van tribunaalrechtspraak en Bijzondere Rechtspleging bij het voormalige illegaliteit en de bevolking veel ontstemming wekte. Met name het feit dat het Bredase tribu naal in zijn eerste zittingen niet met de behande ling van de zware gevallen was begonnen, maar met 'kwakkelgevallen', die tot ontslag uit interne ring leidden, had kwaad bloed gezet en de on rust doen toenemen. Koch en Slot adviseerden dan ook om de tribunalen en de nog in te stellen Bijzondere Gerechtshoven snel enige zware straf fen te laten uitspreken. Anders, zo voorspelden de bestuurders, zouden verdere 'woelingen' niet uitblijven10. Besluit Inzake de overgangstijd in bevrijd Zeeland wil ik twee voorlopige conclusies te trekken. De eerste is dat de onderlinge verhouding tussen de oud-il legaliteit en de autoriteiten van het militaire en burgerlijk gezag in Zeeland over het algemeen beter was dan in de andere bevrijde gebieden in Zuid-Nederland. Dat kan voornamelijk verklaard worden uit de nagenoeg onomstreden erkenning in oud-illegale kring en daarbuiten van de OD als vroegste overkoepeling van de voormalige illega liteit. Elders in het bevrijde zuiden bezag de voor malige illegaliteit de daar door militairen over heerste Ordedienst met argusogen en dat wantrouwen leidde tot veel problemen en con flicten. De interne eenheid van de voormalige il legaliteit in bevrijd Zeeland was essentieel voor de leidende bestuurlijke rol die de OD ogenblik-

Zeeland | 1995 | | pagina 28