TEUNIS 27 Afb. 1: A. Tennis, 1993. van het nationalistische bevrijdingsleger drong vooral een episode die hij in het kielzog van lui tenant-generaal Van Mook, de laatste landvoogd, meemaakte. Het waren de jaren voorafgaande aan de officiële onafhankelijkheidsondertekening op het paleis op de Dam in Amsterdam in de cember 1949, onder andere in aanwezigheid van koningin Juliana. Bert was daar persoonlijk ge tuige van. Dat was geen vijfentwintig, maar vier jaar na het uitroepen van de onafhankelijkheid door Soekarno op 17 augustus 1945. Als Bert Teunis zijn beroep moest opgeven, dan vulde hij altijd 'journalist' in. Wirn Schouten zegt in zijn boek Een vak vol boeken'Bert Teunis was een journalist in hart en nieren. Dat ging gepaard met een bijna filosofische afstandelijkheid. Zijn bureau was zijn heilige werkplaats, waaraan ie dereen om goede raad kon komen vragen'. Ik denk dat het een goede karakterisering is. Ik denk ook dat hij - zonder dat zo expliciet uit te spreken - het journalist-zijn als een roeping heeft ervaren. Een roeping en een passie. Het begon in zijn studententijd en eindigde pas toen hij niet meer in staat was om zijn eigen 'journaal' in zijn computer te openen. Of misschien zelfs nog later, tot in de gesprekken die hij in de weken en da gen voor zijn overlijden voerde, want tot op het laatst manifesteerde hij zijn onafhankelijke regis tratie en becommentariëring van zowel de dingen van de dag als de lijnen waarin ze volgens zijn analyse pasten. Hij was daarin kritisch, sarcas-

Zeeland | 1995 | | pagina 33