28 TEt V tisch, maar met een spot waarin zijn idealisme niet verdronk. Er bleef altijd iets van een utopie van een betere wereld, zowel in het klein als in het groot. Het was die utopie die zijn sarcasme humoristisch maakte, tegelijkertijd ook nostal gisch en weemoedig als het ongeloof in een be tere situatie de bovenhand kreeg. Nostalgisch en weemoedig niet in de zin dat het vroeger beter was, maar in de betekenis van waarden, normen en een zekere mate van 'erudiete beschaving', die in het voertuig van maatschappelijke ontwik keling, noem het vooruitgang, de trekpaarden of de motor zouden moeten zijn. Deze waarden en normen zijn zeker ontleend aan de christelijke beschaving waaruit hij - opgegroeid in een orthodox-hervormd gezin - was voortgekomen. Dat hij de kerkelijk-institutionele, dogmatisch- religieuze en traditioneel-hervormde achtergrond achter zich gelaten had, doet niets af aan zijn existentiële gevoel voor recht en onrecht, voor eerlijk en oneerlijk, voor behoorlijk en onbehoor lijk, voor onbaatzuchtig en zelfverrijkend, voor altruïstisch en egoïstisch, voor bescheiden en on bescheiden. Hij was daarin een scherp waarne mer. Als het zo uitkwam, nam hij in zijn com mentaren - non-conformist als hij was - geen blad voor de mond. In 1954 heeft die eigenschap hem zijn tweede bibliotheek gekost. In 1993 en 1994 konden de lezers van het Zeeuws Tijdschrift genieten van zijn spottende manier om Zeeuwse, vooral Vlissingse en Middelburgse, maar even eens landelijke zaken aan de kaak te stellen. Poli tici en bestuurders nam hij daarin graag op de hak onder het pseudoniem 'Angiy old man', een pseudoniem dat ingegeven was door 'angry young man' John Osborne, de Britse na-oorlogse auteur en naamgever aan een generatie schrijvers die met hun tirades tegen de maatschappij be kend werd. Zo grof als de tien jaar jongere Os borne, die tien dagen na hem overleed, is Teunis nooit geweest. In het Nederlands Oost-Indië was Bert Teunis hoofd van de politieke voorlichting van de Rijks voorlichtingsdienst. Hij heeft vóór en in die tijd ook de Nederlands-Indische Radio Omroep mee opgezet. Er zijn kostelijke verhalen over te vertel len. Op instigatie van Van Mook is Teunis naar de Verenigde Staten gegaan, zeg maar om de pu blieke opinie voor het Nederlandse standpunt in zake Indonesië te beïnvloeden. Hij heeft er een tijd meegemaakt die nu net zo 'historisch' is als zijn eerdere en latere jaren in Batavia/Jakarta. Zijn ontmoetingen met dr. PJ.Koets, directeur van het kabinet van Van Mook, eerder leraar oude ta len in Batavia en als zodanig onder andere leer meester van Hella Haasse, later hoofdredacteur van Het Parool en wethouder/loco-burgemeester van Amsterdam en met dr. L.M. Jaquet, hoofd voorlichting Binnenlands Bestuur en later gezani in Rome, zijn voor Bert ankerpunten in zijn latere herinneringen. Het worden bovendien vrienden in zijn uitgebreide kennissenkring met wie hij contact blijft houden: vertegenwoordigers van een historische generatie! In 1954 kwam Bert Teunis naar Nederland. Hij werd hoofdredacteur van het protestants-christe lijke weekblad De Spiegeluitgegeven door Zo mer Keuning. In die hoedanigheid werd hij ook in zeker opzicht 'de baas' van Alfred van Sprang, die hij eerder in Indië had ontmoet en die als oorlogscorrespondent voor onder andere het christelijke weekblad De Spiegel en het chris telijke dagblad De Rotterdammer plus de aanver wante kwartetbladen Dordts DagbladNieuwe Haagse CourantNieuwe Leidsche Courant en Nieuwe Utrechtse Courant schreef, ook reportages verzorgde voor Trouw en de N.C.R.V. (Er zijn nog mensen die zich levendig het mondelinge radio ooggetuige-verslag via de N.C.R.V. van de Russi sche inval in Budapest in 1956 door Van Sprang herinneren. Dat was in feite een telefoongesprek van Alfred van Sprang met Bert Teunis.) Als algemeen hoofdredacteur tijdschriften van Zomer Keuning richtte hij, toen het tij voor bla den als De Spiegel en de katholieke pendant Ka tholieke Illustratie keerde, het blad Ouders van nu op. Medewerking van onder andere de peda goge Rita Kohnstamm, die er als hoofdredacteur van optrad, en de sexuoloog prof. dr. C.J.B.J. Trimbos maakten het blad een succes. Bert Teunis heeft natuurlijk veel meer gedaan. Zo was hij eveneens initiator van de uitgave Mu ziek onder woorden en van een serie atlassen die begon met Nederland in kaarten en vervolgde met Amsterdam in kaarten. Zijn vriendschap met de geograaf prof. dr. W.F.(Wim) Heinemeyer is daarvan overgebleven. Wie in de archieven duikt of met de vrienden, tijdgenoten, mede-spelers in het toneel van de actieve jaren van Bert Teunis spreekt, krijgt veel meer te horen. De levenden hebben hun herinneringen. 'Maar ook die gaan voorbij', zei Bert tegen me in een sombere bui, toen hij wist dat hij niet zo lang meer te leven had. Ik hoop dat de herinneringen aan Bert nog minstens twee generaties zullen duren, dat zijn fi losofische, non-conformistische, erudiete levens houding als een voorbeeld stand houdt. Maar ook al hood het leven nog zoveel waar ik mijn tanden op heb stukgebeten, één regel en de wereld raakt vergeten, één rijm en het verscheurd heelal wordt heel: alleen achter mijn schrijftafel gezeten heb ik opnieuw aan heel de schepping deel.

Zeeland | 1995 | | pagina 34