RCHEOLOGICA 31 en een aantal stukken ontbreken. Hoewel de katik destijds als kookpot is geduid, is ook dit onmiskenbaar een Spaanse kruik. Vorm: zie mid delste groep II, typochronologie Goggin. Nr. 1191Deze pot is gevonden in de tuin van liet toenmalige Middelburgse gymnasium. 'Koel pot van grijze kleur, van onder afgerond om in de grond te worden geplaatst. Korte nauwe hals. I iet glazuur is verdwenen, vermoedelijk is dit van roene kleur geweest'. Hoogte: 28,0 cm., grootste omvang: 21,0 cm. Niet geribbeld. Kleur: licht tranjerood, het is niet waarschijnlijk dat de kruik helemaal geglazuurd is geweest. Bij de kruiken van het Genootschap en het tuseum bevindt zich nog een exemplaar dat ermeld kan worden: een bij de herbouw van liddelburg gevonden kruik (bezit Rijksgebou- endienst), waarvan de vondstomstandigheden nbekend zijn. Het is een 'amphora'-model. De kruik is geribbeld en opvallend gedeukt. De oogte is 31,5 cm., de grootste omvang 19.0 cm. n de kleur vuilgrijs. Het is niet mogelijk van al deze kruiken een af beelding op te nemen. Nr. 820 is een goed be waard gebleven exemplaar, en daarom is deze kruik als voorbeeld gekozen (zie afbeelding 3). Onlangs verwierf het Genootschap door schen king nog een Spaanse kruik, die echter niet in Zeeland gevonden is en daarom niet is in de ar- iheologische collectie is opgenomen. Dit ge schenk bevindt zich in het huis 's Hertogenbosch. Afb. 3: Spaanse kruik (nr. 820) Foto: B. Oele. vanaf twee kanten bezien. Literatuur Leeuw, G. 'De Spaanse kruiken uit de Westerbork'. In: Mu seumbulletin 1970-1971 en het jaarverslag 1969-1970, Pro vinciaal Museum van Drenthe, blz. 31 (159)- 52 (180). Renaud, T.G.N. Oud Gebruiksaardewerk. Amsterdam 1948,blz. 133-136.

Zeeland | 1995 | | pagina 37