40 MEDEDELINGEN logi van de afzonderlijke onderdelen uit te geven. Een aantal is al in voorbereiding. De ledenprijs van de catalogus bedraagt 22,50. In memoriam dr. M. van der Bijl Op 15 augustus 1994 overleed onverwacht de historicus dr. M. van der Bijl. Hij werd geboren op 29 juli 1928 te Venlo. Hij volgde de gymna siale opleiding aan de Christelijke Lycea te Zwolle en Harderwijk en ving in 1949 de studie geschiedenis aan de R.U Utrecht aan waar hij in 1957 afstudeerde, nog juist als leerling van de be kende historicus P. Geyl. Aanvankelijk was hij werkzaam in het onderwijs; in 1970 werd hij aan gesteld bij de subfaculteit geschiedenis van de Vrije Universiteit te Amsterdam, een betrekking die hem ruimte liet voor wetenschappelijk onder zoek. Dit onderzoek resulteerde in 1981 in een lijvig proefschrift getiteld: Idee en Interest. Voorge schiedenis, verloop en achtergronden van de poli tieke twisten in Zeeland en vooral in Middelburg tussen 1702 en 1715. Met deze titel gaf Van der Bijl zijn invalshoek van de materie weer: het on derzoeken van het handelen van de mens als re sultante van opvattingen en overtuigingen ener zijds en materiële afwegingen anderzijds. Als erfgenaam van de Calvinistische traditie was hij in staat de materie als insider te beoordelen, zonder zich, als voorgaande generaties, te zeer met zijn subject te vereenzelvigen. Naar de mens gesproken hadden nog vele stu dies kunnen volgen, bijvoorbeeld over regenten- twisten te Tholen waarover hij veel materiaal had verzameld. Het heeft niet zo mogen zijn, maar met zijn Idee en Interest is zijn naam voorgoed verbonden aan de historiografie van Zeeland. J.H.K. In memoriam Frieda van Noordwijk uitkomen in een pure morgen aan dien anderen oever waar ze is geland J.C. van Schagen Op 5 februari 1995 is Frieda van Noordwijk als gevolg van een tragisch ongeval overleden, nog maar 42 jaar oud. Tijdens de totstandkoming van de Encyclopedie van Zeeland maakte zij een aan tal jaren deel uit van de bureauredactie. Door haar vele speur- en documentatiewerk heeft zij een belangrijke bijdrage geleverd aan de tot standkoming van de Encyclopedie. Voor dit werk bezat zij precies de juiste eigenschappen: een veelzijdige kennis van taal, geschiedenis, geogra fie en vooral van de levende natuur, een enorme leergierigheid en een neiging tot perfectionisme. Van dat laatste getuigt ook haar minutieuze, bijna gecalligrafeerde handschrift. Tijdens deze periode groeide een hechte, blijvende vriendschap met Thera en Pico van der Feen. In deze sfeer van eruditie en wederzijds respect voelde zij zich thuis. Na haar werkperiode bij de Encyclopedie werd zij inventarisatiemedewerker bij het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Als zo danig werkte zij ook nog een tijd in Zeeland, maar de ambtelijke sfeer lag haar slecht. Uitein delijk koos zij weer voor de taalwetenschap, waarmee zij ook haar studie begonnen was. Frieda had een gecompliceerd karakter. Ener zijds was zij eigenzinnig en onafhankelijk. Zij stelde hoge eisen aan zichzelf, en volgde haar ei gen weg, wat soms tot ook voor haar vrienden onverwachte beslissingen en voorkeuren leidde. Hoewel zij een uitstekende veelzijdige kennis van de planten- en dierenwereld had. was zij vooral trots op haar specialistische kennis van de Iso- poda, de pissebedden. Anderzijds had zij ook een grote behoefte aan erkenning en geborgen heid. Voortdurend was zij op zoek naar vriend schap met gelijkgestemde geesten. In Utrecht woonde zij op een antiek motorvracht schip, een steilsteven. Met dit schip, waaraan zij zeer gehecht was, bevoer zij zelf de Nederlandse binnenwateren als zij in den lande ging inventari seren. Het vormt een treffend symbool voor haar eigen streven: het gaat zijn eigen weg, maar ver schaft toch geborgenheid. Midden in een nieuwe fase in haar leven heeft het noodlot wreed toegeslagen. De mensen die haar bij haar werk aan cle Encyclopedie gekend hebben, zullen haar gedenken met respect en dankbaarheid voor haar werkkracht en kwaliteit, maar vooral met diepe genegenheid voor een ei genzinnige, bijzondere vrouw. Haar schip ligt nu aan de andere oever. Ad Beenhakker

Zeeland | 1995 | | pagina 46