ITHAKA 53 logo. Ontwerp: Margreet Bronwer. Het Zeeuwse kinder- en jeugdpsychiatrisch cen trum Ithaka Het kinder- en jeugdpsychiatrisch centrum zou deel gaan uitmaken van de Stichting Psychiatri sche Zorgvoorzieningen Zeeland (toen nog Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland geheten) waar al leen volwassen psychiatrische patiënten werden behandeld. Het zou ook een lokatie krijgen op een uithoek van het terrein. Van meet af aan stond het de toekomstige be handelaars voor ogen dat het centrum een duide lijke eigen uitstraling en identiteit moest krijgen. Middelen daarvoor waren architectuur, terreinaf bakening, behandelfilosofie en naamgeving. Het gebouw kreeg hoge schuine daken en primaire kleuren en was opvallend anders dan de overige panden op het P.Z.Z.-terrein. Een groot weiland, een bomentuin en een weg met notebomen zorg den voor privacy, terwijl aan de voorzijde contact werd gezocht met een woonwijk in aanbouw, een toewending naar de maatschappij. We waren daarmee deel van de Stichting P.Z.Z. en toch een geheel op zichzelf. De naamgeving was niet eenvoudig. Het toen malige P.Z.Z. was in zijn structuur ontworpen als een Zeeuwse dorpsgemeenschap waarbij de pan den huisnummers kregen: nummer en naams- identiteit vielen samen. Die traditie wilden wij niet volgen. Vele namen passeerden de revue en vielen af. Tot ik op de televisie in het literair pro gramma van Adriaan van Dis de burgemeester van Leiden, de heer C.H. Goekoop, hoorde ver tellen over zijn boek Op zoek naar Ithaka. Zoals uit dit artikel wel blijkt, kwam een oude liefde weer boven. Ik kocht het boek en las dat Ithaka, waarvan wij altijd leerden dat het een eiland was waar bezoekers 'zeker niet te voet waren geko men', juist geen eiland was, maar een deel van Erissos is, het noordelijk schiereiland van Kepha- linië. Goekoop nam de tekst van de Odyssee letter lijk, onderwierp die aan een nautische analyse, zeilde de Griekse eilanden af en vond zijn Ithaka. Toen wist ik dat Ithaka een prachtige naam voor het kinder- en jeugdpsychiatrische centrum zou kunnen zijn. Ithaka, als schiereiland, kon als me- tofoor gebruikt worden voor de positie van het centrum ten opzichte van de Stichting P.Z.Z.: deel van het geheel, maar toch ook een beetje los. Naast de boeiende tekst blijft in het boek van Goekoop vooral de foto van de auteur in het ge heugen hangen: genietend in zijn zeilboot, ont bloot bovenlichaam, pet op, speurend langs de kust Die foto staat daar niet voor niets. Goe koop geeft aan hoe hij gezien wil worden, wat zijn identiteit is. Het lijkt haast bij het onderwerp te horen. Zoals Goekoop, net als Wilkens trou wens, in een oud bekend verhaal een nieuwe werkelijkheid ontdekt door anders te lezen en te kijken, zo proberen de diagnostici en therapeuten van het kinder- en jeugdpsychiatrisch centrum in het bekende verhaal dat ouders steeds weer over hun probleem vertellen een nieuwe samenhang te ontdekken, waarin een kind zijn weg kan kie zen. Het gezinsverhaal is ook een mythe, waarin belangrijke voorvallen en geheimen van generatie op generatie werden doorgegeven, vertekend maar vastgehouden, die kinderen binden maar ook bepalen. Het boek Secrets in the family van Dare en Pincus17 geeft de pathologische kant daarvan indringend weer. Telemachus vindt zijn identiteit door van anderen te horen hoe zijn va der was en door zijn vader uiteindelijk terug te krijgen. Een gezinshereniging vindt plaats. Odys seus vindt zijn identiteit door - na jaren zweiven op zee - zijn avonturen te kunnen vertellen aan de Phaeaken, 'mensen die als goden gelijk zijn'. Hij moet zich losmaken van drie vrouwen: Pene lope, Calypso en Circe, die (volgens Wilkens) mogelijk één en dezelfde persoon voorstellen. Het symbool van deze vrouwen is het web (weefgetouw), het doolhof waar je in gevangen kunt raken, maar waarin centraal het eiland van de wijsheid ligt. Wie dat eiland kan bereiken heeft zich losgemaakt, onthecht, en bereikt zijn bestemming, zijn Ithaka. Die betekenis van Ithaka wordt prachtig verwoord in het gedicht van K.P. Kavafis, 'Ithaka'18, waarvan ik alleen de laatste twee strofen zal weergeven: 'Ithaka gaf je de mooie reis Was het er niet, dan was je nooit vertrokken Verder heeft het je niets te bieden meer

Zeeland | 1995 | | pagina 15