RCHEOLOGICA ZELANDICA 67 an Rhea Silvia en de god Mars. De tweeling werd door een wolvin in de grot Lupercal (ge noemd naar de bosgeest Lupercus) grootge bracht. De sage over Romulus en Remus is een irachtig verhaal waarin zich veel meer afspeelt i lan hier kan worden uiteengezet. Het is alleszins de moeite waard het in zijn geheel te lezen. In de ubriek Archeologica Zelandica besteden we op geheel andere wijze aandacht aan de tweeling broers en de hen reddende wolvin. De aanleiding liertoe vormen in Romeins Aardenburg opgegra- en fragmenten van met reliëfs versierde terra si- gillata-kommen waarop we een afbeelding zien an de wolvin die Romulus en Remus zoogt. Terra sigillata (letterlijk: gestempelde aarde) is iet bekendste aardewerk uit de Romeinse tijd, dat ook in Zeeland vrijwel overal in nederzettin gen uit de eerste eeuwen van onze jaartelling wordt aangetroffen. De gewoonlijk glanzend roodachtige keramiek werd in verscheidene klei nere en grotere produktiecentra vervaardigd. In cle eerste eeuw na Chr. is de kwaliteit van de vooral uit Zuid-Gallië afkomstige borden, kom men, schalen, bekers enz. zeer goed. In de tweede eeuw verplaatsten de industriecentra van terra sigillata zich naar Midden- en Oost-Gallië; de kwaliteit van het aardewerk gaat achteruit, om in de derde eeuw geheel te degenereren. Van het vaatwerk is een tachtigtal typen of vormen bekend. Deze worden meestal aangeduid met de naam van de auteur die de vorm bekend ge maakt heeft, gevolgd door een cijfer. De hier te bespreken fragmenten uit Aardenburg zijn van versierde kommen van het type Dragendorff 37 (afbeelding 2). Het bijzondere van dit type aarde werk is dat het werd vervaardigd met behulp van een vormschotel (vergelijk een puddingvorm), Atb. 2: Voorbeeld van een volledige terra sigillata-kom, type Drag. 37; fabrikaat uit Trier; bodemvondst Aarden- burg.(foto R.O.B., Amersfoort). waarin allerlei versieringen zijn aangebracht; de rand en een standring werden na het afvormen en vóór het bakken toegevoegd. Op grond van vorm en kwaliteit van het produkt is het dikwijls mogelijk een datering te geven binnen een pe riode van een twintigtal jaren. De met reliëfs ver sierde terra sigillata-kommen geven nogal eens dateringsmoeilijkheden doordat hun vormschotels lang in gebruik zijn gebleven; een kritische be oordeling van het baksel, de vorm van de stand- ring en de hoogte van de gladde zone onder de rand is van veel belang om latere afvormingen van vroege te onderscheiden. Zo zijn er voor beelden bekend van vormschotels uit het midden van de tweede eeuw die in de derde eeuw moe ten zijn hergebruikt. De in Aardenburg opgegraven fragmenten, waarop de afbeelding van Romulus en Remus voorkomt, zijn afkomstig van twee kommen die met behulp van dezelfde vormschotel zijn ver vaardigd. Het grote fragment (ongeveer een halve Afb. 3; Gipsafgietsel van een fragment van een terra sigillata-kom die in dezelfde vormschotel is gemaakt als het exem plaar op afbeelding 1: schaal 1:1 (foto R.O.B., Amersfoort).

Zeeland | 1995 | | pagina 33