72 VERZAMELINGEN Afb. 4: Nieuwe verza melingen: Rhomben- porfier, zwerfsteen uit het Oslo-gebied, bij vangst uit de Noordzee bij het Engelse Norfolk. Foto: Frank Viergever. De tegenwoordige staat van de verzamelingen In 1989 verzocht de toenmalige hoofdconservator mevrouw E.A. Binkhorst schrijver dezes, de oude verzameling gesteenten onder zijn hoede te ne men en opnieuw te bewerken. Na de verhuizing van het voormalige onderkomen van het Genoot schap in de Wagenaarstraat naar het Abdijcom plex was de verzameling nooit meer uitgepakt. Om te beginnen moesten er kasten komen die het grote gewicht van de gesteenten konden dra gen. Het Zeeuws Museum en het Genootschap verschaften de middelen en het oud-archief van het Genootschap leverde de inventarislijsten. De kleuren van de mineralen bleken niet al te best meer te zijn, maar de ruim honderd jaar oude collectie bleek wel vrijwel compleet te zijn. De meeste handgeschreven etiketten waren aangetast en veel opgeplakte nummers waren verdwenen. Thans is de gehele verzameling weer in goede Afb. 5: Kwartsiet, windkei uit de Noordzee. Foto: Frank Viergever. staat, met uitzondering van een aantal zouten en zwavelverbindingen, die door chemische reacties en luchtvochtigheid uiteen zijn gevallen - het geen te verwachten was. Nummer 584, een ura- niet (Pekblende, uraanoxyde) met een hoge gam mastraling, werd verwijderd. Dit stuk was afkomstig van Johan Georgenstadt in Saksen. Het berust thans bij de brandweer te Vlissingen, waar het bij oefeningen en demonstraties wordt ge bruikt. (Gezien de halveringstijd kan het stuk nog duizenden jaren voor dit doel worden gebruikt.) Sinds 1989 is de verzameling uitgebreid met een aantal gesteenten die door leden van de Werkgroep Geologie zijn geschonken. Aandacht hebben tegenwoordig ook noordelijke en zuide lijke zwerfstenen. Noordelijke zwerfstenen zijn vaak een bijvangst van vissers, die deze dikwijls aan het Genootschap schenken. Het betreft mo- rainemateriaal dat door het landijs is aangevoerd en op de ten tijde van de Ijstijd droogliggende Noordzeebodem werd achtergelaten, ook barn steen (versteend hars) uit het Oostzeegebied of ter plaatse gevormd in de naaldbossen wraarvan de overblijfselen nog te vinden zijn in resten van het 'Hollandveen'. In 1994 verwierf het Genootschap een grote verzameling mineralen. De meer dan 300 num mers omvattende collectie was afkomstig uit En geland en werd onder gunstige voorwaarden af gestaan. De mineralen zijn met grote zorg in het veld verzameld en niet aangekocht. Het is het le venswerk van Philip Georg Cambridge (1918- 1993), die ons meer dan dertig jaar van dienst is geweest: hij maakte het ons onder meer mogelijk, toegang te verkrijgen tot de depots van be roemde musea en universiteitsbibliotheken in Groot-Brittannië, en schonk boeken en andere publikaties. Zijn verzameling wordt in een afzon derlijk kabinet ondergebracht.

Zeeland | 1995 | | pagina 38