74 VERZAMELINGEN Atb. 8: Toermalijnkristal len, Nieuw Zeeland. Foto: Frank Viergever. Elementen: de bouwstenen van mineralen. Ele menten zijn gevormd in de interstellaire materie. Er zijn 92 natuurlijke elementen en een aantal kunstmatige, welke zijn ondergebracht in het pe riodieke stelsel. Sommige elementen, zoals goud en zilver, gaan geen verbindingen aan: deze ko men vrij in de natuur voor. Gesteenten: voor de samenstelling van gesteen ten zijn slechts een tiental mineralen van belang. Gesteenten worden in drie hoofdgroepen ver deeld: vulkanische gesteenten, afzettingsgesteen ten en omvormingsgesteenten (metamorfe ge steenten); deze kunnen op hun beurt uitgebreid worden onderverdeeld. Kwartsiet: omvormingsgesteente ontstaan uit zandsteen, te herkennen aan de breuk; bij kwart siet gaat deze door de korrel heen, wat bij zand steen niet het geval is. Windkanter of windkei (ventifact): gesteente dat is aangeslepen door zandtransport wanneer constante winden uit eenzelfde richting overheer sen. Literatuur Encyclopedie van ZeelandDeel I (Middelburg 1982), blz. 413-414: Fokker, A.A.; Deel III (Middelburg 1984), blz. 59: Seelheim, H.F. De Man, J.C. In memoriam AA. Fokker. Middelburg 1879- Oud-Archief Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 6 maart 1844: Notulen en verslag. Fokker. A.A., en Seelheim, F. Naamlijst der mineralen en van eene Geologische suite 1869. Oud-Archief Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Seelheim, F. De grondboringen in Zeeland (4 platen en 46 boorrapporten). Koninklijke Academie van Wetenschap pen, Amsterdam 1878. Afb. 9: Milleriet en siede- riet, storthoop Rhonda Valley, Wales. Foto: Frank Viergever.

Zeeland | 1995 | | pagina 40