80 MEDEDELINGEN denvergadering van 12 juni aanstaande. In deze vergadering neemt mr. J. van Marion afscheid als voorzitter van ons Genootschap en draagt de voorzittershamer over aan baron J.L.J.B. Sweerts de Landas. Het bestuur verzorgt na de pauze een receptie voor mr. Van Marion uit erkentelijkheid voor het vele werk dat hij voor het Genootschap heeft verricht. Tentoonstelling Zelandia Illustrata Dit jaar vindt weer een tentoonstelling uit de Ze landia Illustrata plaats. Van de regio's waar nog geen tentoonstelling plaats vond is in overleg de keuze gevallen op de gemeente Tholen. De ten toonstelling zal van 6 tot en met 29 september plaatsvinden in het stadhuis van St. Maartensdijk, tijdens de kantooruren van 9.00 - 12.00 en van 13-30 - 15.00 uur. De expositie zal kaarten, teke ningen, foto's en prentbriefkaarten omvatten van de plaatsen die onder de gemeente Tholen res sorteren, inclusief St. Philipsland dat sinds kort ook deel uitmaakt van deze gemeente. Wij beve len de tentoonstelling gaarne bij u aan. Tekening Jan Arends voor de Zelandia Illustrata Dank zij een vorstelijke gift van ons lid mw. mr. A. Versprille was het Genootschap in staat on langs op een veiling een fraaie gekleurde teke ning aan te kopen van de hand van de bekende 18e-eeuwse tekenaar van buitenplaatsen Jan Arends. De tekening geeft een gezicht op de bui tenplaats Rijnsburg onder Oostkapelle en sluit voor wat betreft de uitvoering en het formaat aan bij twee tekeningen van deze buitenplaats door Cornelis Pronk. De conservatoren zijn voorne mens in een publikatie nader aandacht te beste den aan deze prachtige aanwinst. Ook vanaf deze plaats zeggen wij mw. Versprille hartelijk dank voor haar bijdrage. Een voorbeeld ter na volging! Archief 1994 Het jaarboek 1994 zal deze zomer verschijnen. Door een samenloop van omstandigheden is ver traging ontstaan, waarvoor onze verontschuldi gingen. Dit betekent niet dat ook Archief 1995 la ter zal uitkomen; dit zal als gebruikelijk in december verschijnen. Verenigde Oost-Indische Compagnie Landelijk is een project rondom de Verenigde Oost-Indische Compagnie opgezet. Ook Zeeland participeert daarin. Op 27 april j.l. vond in het stadhuis van Middelburg de presentatie van de plannen plaats. Het ligt in de bedoeling dat het Zeeuws Museum en het Stedelijk Museum van Vlissingen permanente presentaties over de VOC inrichten. Het Museum te Vlissingen zal daarin aandacht besteden aan de VOC buitengaats - de scheepsarcheologie onder meer aan de hand van het Vliegent Hert, de uitrusting van de schepen, de bemanning, en de overzeese vestigingen. In het Zeeuws Museum ligt de nadruk op de vesti ging van de Compagnie te Middelburg: de werf, het bedrijfsterrein, de pakhuizen met hetgeen daar destijds lag opgeslagen, en de directie van de bewindvoerders. Het is verheugend dat op deze wijze een stukje van het rijke Zeeuwse verleden in beeld wordt gebracht en daarmee wordt voldaan aan de be langrijkste doelstelling van het Zeeuws Museum: een beeld te geven van het ontstaan en de ge schiedenis van Zeeland, van de vroegste tijden tot heden. Restauratie Orgel Lutherse kerk te Middelburg Dit voorjaar kwam de restauratie van het orgel in de Lutherse kerk te Middelburg gereed. Nadat in een eerdere fase het hoofdwerk was gerestau reerd kon het project nu voltooid worden met die van het rugwerk. Het orgel is hiermee in oude luister hersteld en met name ook doordat het in een historische stemming is gezet. Het hoofdwerk werd in 1708 gebouwd cloor Johannes Duyschot. In 1741/42 is het verplaatst naar de nieuw ge bouwde Lutherse kerk aan de Zuidsingel en daar bij vergroot met een rugpositief waarin Johan Caspar Müller in 1754 het binnenwerk plaatste. Rekening houdend met deze ontwikkeling is bij de stemming gekozen voor de Kirnberger Ill- stemming. Deze kent een zuivere grote terts C-E, wat aansluit bij de middentoonstemming die het hoofdwerk in 1708 moet hebben gekregen. De Kirnberger Ill-stemming heeft een geleidelijk ver loop van zuiverheid van de grote tertsen: C-E is geheel zuiver, G-B, D-Fis zijn zuiverder dan de gelijkzwevende grote terts en de overige tertsen hebben waarden van gelijkzwevend tot onzuiver der dan gelijkzwevend. Deze opklimmende (on)zuiverheid geeft geeft een groot verschil in klankkleur van acoorden (en bijgevolg toonsoor ten) die worden gebruikt. Muziek uit de tijd van de Kirnnberger stemming, globaal de achttiende eeuw, komt hierdoor veel beter tot zijn recht. Eenvoudige toonsoorten klinken liefelijk en aan genaam, toonsoorten met meer voortekens meer schril en wringend. De meeste componisten uit deze tijd hebben van deze effecten bewust ge bruik gemaakt zodat hun muziek op een instru ment in oude stemming veel beter tot zijn recht komt. Wij bevelen de concerten op dit fraaie or gel daarom gaarne aan in uw aandacht. Zie voor de data de agenda in dit nummer.

Zeeland | 1995 | | pagina 46