PORTRET VAN EEN WOONHUIS IN ZIERIKZEE 91 Ward Messer, Aernout van Lynden Fotografie: Ad Mutsaers Toen in cle achttiende eeuw het Koninklijk. Zeeuwsch Genootschap cler Wetenschappen werd opgericht, omvatten de wetenschappen ook datgene wat men tegenwoordig cultuurnoemt. Sindsdien zijn ver schillende Werkgroepen opgericht, ivaarin de leden van het Genootschap hun activiteiten op diverse cul turele gebieden hebben ontplooid. In 1992 is een Werkgroep Kunstgeschiedenis gevormd, die de vol gende activiteiten tot doel heeft: 1. het organiseren lezingen; 2. het verzorgen van voordrachten over lopend onderzoek; 3. het houden van excursies naar musea en tentoonstellingen; 4. het verrichten van onderzoek; 5. het uitgeven van publikaties; 6. het bevorderen van kunsthistorische belangen. Door de Werkgroep is opgemerkt dat Zeeland nog heel wat mooie historische bouwwerken be zit. Over vele daarvan zijn reeds studies en publi katies verschenen, vooral voor zover het pu blieke gebouwen betreft zoals stadhuizen, kerken en dergelijke. Weinig is echter bekend over woonhuizen. Mooie gevels vallen op, vooral in de zes klassieke Zeeuwse steden: Middelburg, Zierikzee, Goes, Vlissingen, Veere en Tholen, maar over het inwendige van woonhuizen is wei nig bekend. Ten einde meer over mooie woonhuizen te weten te komen, is door de Werkgroep Kunstge schiedenis een 'Projectgroep Woonhuizen' opge richt. De projectgroep was van mening dat dit interessante werkterrein vooral practisch moest worden aangepakt. Besloten werd zich eerst op één van de mooie Zeeuwse steden te richten. De keus viel op Zierikzee, waar onmiddellijk bij de plaatselijke autoriteiten constructieve medewer king werd gevonden, met name bij burgemeester Asselbergs en bij streekarchivaris Uil. De eerste keuze viel op twee oude woonhui zen die tegenwoordig een publieke functie ver vullen: de panden Oude Haven 54 en Havenpark 40, waarin respectievelijk de Gemeenschappelijke Sociale Dienst van Schouwen-Duiveland en het Waterschap Schouwen-Duiveland zijn gevestigd. Voor dit onderzoek werd medewerking verkre gen van respectievelijk de directeur, de heer Van den Broeke, en de dijkgraaf, mevrouw De Haan. Bij ieder van deze huizen is gebeurd wat in Zierikzee vaak is voorgekomen. Men wilde een mooi groot huis hebben aan de toen nog grote binnenhaven, die later grotendeels is gedempt en nu drie delen omvat: de Oude Haven, het Haven park en het Havenplein. Men kwam in het bezit van twee of zelfs drie huizen aan de haven en maakte er één van. Hoe dit werd gedaan, zullen wij aan de hand van een voorbeeld illustreren. Het betreft het pand aan de Oude Haven 54. Nu is de Gemeenschappelijke Sociale Dienst van Schouwen-Duiveland erin gevestigd. Dit huis is waarschijnlijk gebouwd in de zestiende eeuw, Afb. 1: De voorgevel.

Zeeland | 1995 | | pagina 13