MEDEDELINGEN 119 Studiedag Bataafs-Franse Tijd Op zaterdag 9 december organiseert de Werk groep Historie en Archeologie de negende histo rische studiedag over het onderwerp 'Zeeland in de Bataafs-Franse Tijd, 1795-1813. Het late tijdstip houdt verband met de landelijke manifestaties die naar aanleiding van de Bataafs-Franse Tijd wor den georganiseerd. De periode 1795-1813 was ook voor Zeeland van grote betekenis. Terwijl de welvaart in de achttiende eeuw al terugliep bracht de stilstand van de overzeese handel in de btaafs-Franse Tijd nog meer misère. Anderzijds werd de basis gelegd voor een nieuw bestel. De werkgroep heeft een groot aantal sprekers bereid gevonden deze tijd te belichten. De algemene in leiding wordt verzorgd door prof.dr. N.van Sas van de Universiteit van Amsterdam. Drs. L. Zoodsma, gemeentearchivaris van Haarlem, spreekt over 'homines novi', de nieuwe leiding gevende personen in de politiek. Prof. dr. E. Ke telaar, Algemeen Rijksarchivaris en hoogleraar ar- chivistiek aan de RU Leiden houdt een voordracht over de bestuurlijke vernieuwing in deze periode. Drs. H.J. van Leusen belicht het in tellectuele klimaat aan de hand van boekhandel en uitgeverij. Prof. Francois van de Universiteit van Gent behandelt de Franse tijd in Zeeuwsch- vlaanderen waar de gebeurtenissen een geheel ander verloop hadden. Verder zal er een lezing zijn over de religie, kerk en staat en zullen dia's orden vertoond met beelden uit deze periode. De studiedag zal worden afgesloten met uitvoe- ng van muziek van componisten uit deze tijd. Leden van het Genootschap die de studiedag wensen bij te wonen kunnen zich aanmelden bij de secretaris van de Werkgroep Historie en Ar- heologie, H. Schwartz, St. Pieterstraat 38, 4334 W Middelburg, telefoonnummer (01180) 38 9 20. ezingen lopend onderzoek Op 26 oktober te 20.00 uur zal in het kader van de reeks lezingen over lopend onderzoek drs. J. de Jong uit Den Haag een voordracht houden over het onderwerp: 'Zeeuwse publieke opinie in de Franse Tijd'. De heer de Jong heeft onderzoek verricht naar het stemgedrag van Zeeuwse kie zers over het ontwerp-grondwet in 1797 en 1798. Omdat vrijwel alle volwassen mannen stemrecht tadden, geven de referenda over de grondwet een unieke dwarsdoorsnede van de publieke opi- tie. Uit de analyse van de uitslagen kunnen ook conclusies worden getrokken over de verhoudin gen kerk-staat, stad en platteland, steden en ei landen en de positie van de Zeeuwse katholieken en ambachtsheren. De voordracht vindt plaats op donderdag 26 oktober in Huize 's-Hertogenbosch, Vlassmarkt 51 te Middelburg, aanvang 20.00 uur. De bijeen komst is als het ware een opmaat voor de studie dag over de Btaafs-Franse Tijd. Van harte bij u aanbevolen. Berichten uit de Hoofdstad In het juni-nummer van het tijdschrift Zeeland is in de column 'Berichten uit de Hoofdstad' het parkeerbeleid van de gemeente Middelburg en de folder waarmee dat is uitgedragen, door een lid van de redactie aan de orde gesteld. Zoals in deze rubriek gebruikelijk, vond dit op een mild- satirische wijze plaats. Het bestuur van het Ge nootschap. onder wiens verantwoordelijkheid Zeeland wordt gepubliceerd, heeft de redactie erop gewezen dat de satirische toon ditmaal te persoonlijk opgevat zou kunnen worden, het geen ook door een enkele reactie op het blad werd bevestigd. De redactie heeft het bestuur verklaard dat het nimmer haar bedoeling is ge weest persoonlijke gevoelens te raken en vraagt hen, die dit anders hebben ervaren, dit te willen accepteren. Renovatie Huize 's-Hertogenbosch Door extra subsidiemogelijheden zal de restaura tie van de zaal in Huize 's-Hertogenbosch meer tijd in beslag nemen dan was verwacht. De res tauratie van het grote geschilderde plafondstuk zal nog duren tot eind december 1995 zodat er in die periode geen gebruik van de zaal kan wor den gemaakt. Het ongerief duurt dus iets langer dan verwacht, maar daar staat tegenover dat de restauratie van deze ruimte dan ook geheel vol tooid is en in de toekomst geen stagnatie meer optreedt. In het najaar zal de renovatie gereedko men. Dat houdt in dat dan nieuwe toiletgroepen en een verwarmingsinstallatie zullen zijn geïnstal leerd zodat de bijeenkomsten met meer comfort zijn omgeven. Tuin Huize 's-Hertogenbosch Zoals de leden bekend zal zijn, behoort bij Huize 's-Hertogenbosch een fraaie tuin met prachtige oude bomen. Voor de nieuwe bestemming is enige aanpassing van de aanleg van de tuin ge wenst. Wie van de leden-tuinliefhebbers neemt eens op zich een ontwerp te leveren en daarvoor ook enige hand- en spandiensten te verrichten? Aanmelding gaarne bij de voorzitter van de stich ting ing. J.I. cle Regt, telefoonnummer (01184) 65 6 55. Encyclopedie De verkoop van de Encyclopedie verloopt nog steeds zeer voorspoedig, het aantal resterende exemplaren is nu onder de 200 gedaald. De hoofddoelstelling om de lening van 100.000 af te lossen is nu in elk geval gehaald. Wij adviseren de leden die nog niet tot aanschaf overgingen de bestelling tijdig te plaatsen gezien het tempo van de verkoop.

Zeeland | 1995 | | pagina 45