VON BRUCKEN FOCK 87 Afb. 1: Slot Ter Hooge, het geboortehuis van Gerard von Brucken Fock (foto van vóór de Tweede Wereldoorlog). der, 'maar dan moest mevrouw eens mijn an dere zoon horen, dat is nog heel wat anders!' Dit woord blijft als een angel in mijn hart zit ten. Ik word achtergesteld bij een ander, m'n prestaties betekenen niets in vergelijking met die van de ander! En zo zal het voortaan mijn leven door gaan: 'de ander' meer succes, gro ter, verdienstelijker dan ik! Na twee jaar kostschool keerde hij in 1873 terug naar Zeeland. Tijdens de jaren daarna, toen hij de HBS in Middelburg bezocht, ging de muziek een steeds belangrijker plaats bij hem innemen. Hij kreeg - net als zijn broers - muzieklessen van Abraham de Jong. In plaats van huiswerk te ma ken componeerde en tekende hij: zijn hartstoch ten wonnen het van zijn plichten. In 1877 deed hij een poging, op cle Koninklijke Militaire Acade mie in Breda te komen, 'maar zakte natuurlijk als een baksteen', zoals hij het zelf in zijn Levensher inneringen omschreef. 'Nu zou ik dus tot de mu ziek overgaan, nadat de heerlijkheid om met een sabel te pronken me ontgaan was'. Studie in Utrecht en Berlijn lende ensembles en onderhield hij contacten met vooraanstaande musici uit het Utrechts Orkest, met wie hij in Middelburg concerteerde. In deze plaats kwam hij ook in contact met niemand min der dan Julius Röntgen (1855-1932)5, die hij latei- in Amsterdam vaak zou ontmoeten. Hij hoorde internationaal bekende musici, zoals Anton Ru binstein, wiens Chopin-vertolking grote indruk op hem maakte. Verder leerde hij in Utrecht de composities van Brahms waarderen. Gerard schreef er zelf veel pianomuziek, waarvan som mige stukken onder opus 29 werden uitgegeven. Hij besloot verder te studeren bij cle bekende pedagoog/componist Friedrich Kiel (1821-1885), professor aan cle Hochschule für Musik in Berlijn, waar hij in september 1879 aankwam. Kiel gaf hem veel oefeningen in contrapunt op. Vervol gens studeerde hij compositie bij Woldemar Bar- giel (1828-1897)6. De klavierstukken uit deze tijd verschenen als opus 1 in druk. Plannen om ver volgens pianolessen bij de Bargiel-leerling prof. Ernst F.K. Rudorff (1840-1916) te nemen werden niet meer gerealiseerd7. In Berlijn woonde Von Brucken Fock onder meer concerten bij van Von Bülow en Nicolaas Rubinstein; eenmaal heeft hij er Liszt gezien. Over zijn eerste composities - liederen en piano- werken - was Gerard zelf niet tevreden. Hij wilde compositielessen nemen en kwam hiervoor te recht bij Richard Hol in Utrecht, bij wie hij gedu rende twee jaar, van 1877 tot 1879, de beginselen der harmonieleer bestudeerde. Hij huurde kamers op de Kromme Nieuwe Gracht'. In zijn Utrechtse tijd kreeg hij tevens pianolessen van T.L. van der Wurff (1836-1900), speelde hij altviool in verschil Terug naar Zeeland, Amsterdam, en opnieuw Zeeland Na zijn Berlijnse periode volgden vanaf 1883 rus teloze omzwervingen, tijdens welke Gerard zich - componerend en tekenend zeer kon dan wel gedurende enige tijd ophield in Amsterdam, Dresden, Praag, Wenen, Borkum, Middelburg en

Zeeland | 1995 | | pagina 9