ARCHEOLOGICA ZELANDICA 109 SANDENBURGH BIJ VEERE Tmy Polderman Dit jaar is het precies veertig jaar geleden dat er opgravingen zijn verricht op het terrein van kasteel Sandenburgh bij Veere. In het kacler van de herverkaveling zou het terrein afgegraven worden en van een nieuwe indeling worden voorzien. Onder leiding van J.G.N. Renaud en met hulp van onder andere J.A. Trimpe Burger zijn in 1955 de oostelijke helft van de hoofdburcht, het koor van de kapel, fragmen ten van de voorburcht met muren van personeelsruimten en de zware funderingen van de vooipoort blootgelegd. Oorsprong I Jdens de late twaalfde en de dertiende eeuw was in onze gewesten het centrale gezag sterk v irzwakt. De edelen, met name de ambachts- h _-ren bevochten elkaar regelmatig. In deze tijd werden er in heel Zeeland mottekasteeltjes ('cha- teaux-a-motte') opgericht, houten torens, aange legd op een opgeworpen aarden heuvel van soms wel 12 meter hoogte. Deze torenbergjes hadden zowel een militaire als een psychologi sche functie en consolideerden de plaatselijke machtsverhoudingen. Het ambacht Zandijk heeft minstens vijf van dergelijke torenbergen gekend. Eén daarvan, gelegen aan een zijtak van de Veerse watergang, was in gebruik bij de edelen Afb. 1: Opname ten tijde van de opgraving in 1955; zicht naar het westen. Foto: J.A. Trimpe Burger. van 'Sandic', die zich omstreeks 1200 tot am bachtsheer hadden weten op te werken. De laat ste telg uit het geslacht heette Symon de Zandijc, die in 1247 overleed zonder mannelijke erfgena men achter te laten1. Kort na Symons dood nam een lid van het geslacht Van Borselen (waar schijnlijk Nicolaas) de functie van ambachtsheer van Zandijk over. Ook de versterking van de fa milie van Sandic/Zandijc kwam in bezit van de Van Borselens: Sandenburgh, genoemd naar zijn oorspronkelijke bewoners. In de dertiende en veertiende eeuw noemden de Van Borselens zich ook Heren van Sandenburgh. Veel torenbergen bleven als restanten in het landschap achter, maar rondom de berg van San denburgh ontstond langzamerhand een indruk-

Zeeland | 1995 | | pagina 35