.SIMON LANDSMAN 135 Afb. 1: Het gezin Lands man omstreeks 1895: vier jongens en een meisje; van links naar rechts: Willem (6 okto ber 1889), Pieter Lands man, Floris (28 decem ber 1885), Willemina (3 november 1891), Corne lia Landsman-van Halm, Cornelis (8 november 1890) en Simon (4 april 1888). Simon Landsman werd op 4 april 1888 geboren in het pand Coosje Buskenstraat N2 in Vlissingen. Het huis stond links van de school van zijn vader en is in 1935 gesloopt (zie afbeelding 2). Thuis stond een harmonium met twee manualen en pe daal (zie afbeelding 3) en als kind kreeg hij or gellessen van Anton Pieter Varel (1 juli 1865 - 10 juni 1933) in de St. Jacobskerk. Varel, uit een be kende muzikale Middelburgse familie, werd in 1894 organist van de Grote- of St. Jacobskerk in Vlissingen en woonde als muziekleraar aan de Glacisstraat 51. Als veertienjarige was Landsman al zo ver gevorderd, dat hij er een sport van maakte plaatselijke organisten speelbeurten af te snoepen. Simon volgde de H.B.S. in Middelburg en zal zich daarna bekwaamd hebben in het boekhou den. In 1912 vestigde hij zich namelijk als procu ratiehouder. Als SiLa recenseert hij muziekuitvoe ringen voor de Vlissingscbe Courant. Kort na 1912 wordt Simon Landsman (zie af beelding 4) in adresboeken van Vlissingen ver meld als kassier/firmant van de bank De Koster Co. Samen met zijn vriend Ko Jurry blies hij een oude firma nieuw leven in. De Koster Co ad verteerde met 'effecten, alle bankzaken, Lips klui- sinrichting' en hield ook zitdagen in Axel en Ter- neuzen. De bank was gevestigd op het adres Wilhelminastraat 19 en vanaf 1915 woonde Landsman boven de bank. Hij voerde op dat adres ook het secretariaat en de redactie van het Ringblad van den Verbondsring 'Walcherenvan de christelijke jongelingsvereenigingen Na in januari 1930 nog het honderdjarig be staan gevierd te hebben, werd de Fa. De Koster Co in september 1931 als gevolg van de econo mische crisis failliet verklaard. Landsman was er toen al vier jaar weg. Het pand van de bank be staat nog als woonhuis Wilhelminastraat 65-67. Links van De Koster Co in de Wilhelminastraat, op de hoek van de Nieuwstraat, waar nu een na oorlogs flatgebouw staat, stond sinds 1861 de Nieuwe Kerk van de Nederlands Hervormde Ge meente. Op het orgel, in 1906 gebouwd door de Fa. Van Dam uit Leeuwarden (zie afbeelding 5), speelde eerst A.J. Vervenne, een lood- en zink- werker, en later W. Schmidt, een meester-zeilma- ker. Op 16 oktober 1917 berichtte de Vlissingscbe Courant-, 'Tot organist van de Nieuwe Kerk alhier is benoemd de heer S. Landsman'. Kerkgangers uit die periode vertelden dat de bankier Lands man prachtig' kon spelen. De Vlissingse orga nist Simon van der Meer 1908), die nog bijna wekelijks werk van Landsman speelt, herinnert zich dat hij als jongen vol bewondering aan de kerkdeur naar het 'bekwame' orgelspel van Landsman luisterde. Hij zei: 'ik hoopte dan dat Landsman een loflied speelde, want als kind hield ik vooral van luide orgelmuziek'. Volgens Van der Meer speelde Landsman 'heel wat beter' dan zijn voorgangers. Toch werd W. Schmidt op nieuw organist van de Nieuwe Kerk. Door een veroordeling voor een kwestie naar aanleiding van zijn homosexuele geaardheid werd Simon Landsman in september 1927 gedwongen uit Vlis singen te vertrekken. Zijn vader was toen al bijna twee jaar overleden en zijn moeder, met wie Si mon altijd een sterke band heeft gehad, woonde al een jaar in bij het gezin van haar zoon Cornelis in Den Haag. Een schuchter geworden Simon woonde toen

Zeeland | 1995 | | pagina 17