136 SIMON LANDSMAN Aft"). 2: De Coosje Buskenstraat in Vlissingen omstreeks 1890. Rechts naast de Christelijk Gereformeerde Kerk A, het ge boortehuis van Simon Landsman (met vlaggemast). Rechts van de woning Openbare school A. enige tijd bij zijn broer en moeder in. Het harmo nium uit zijn ouderlijk huis stond daar in de ach terkamer opgesteld maar werd later wegens geld gebrek verkocht. In die tijd bezocht Landsman geregeld orgelconcerten in Amsterdam; zo hoorde hij bij voorbeeld Anton Rijp in de Nieuwe Kerk en Cornelis Pameijer in de Oude Kerk spe len. Vanaf januari 1929 woonde Simon los van zijn fa milie in Amsterdam. In cle crisis- en oorlogsjaren had hij verschillende baantjes: hij verzorgde de boekhouding voor kleine middenstanders, com poneerde, gaf orgellessen en werd in 1932 be noemd tot eerste organist in vaste dienst op het Flaes-Brünjes orgel van de Nederlands Her vormde Kerk in Diemen'. Begin 1939 schreef Si mon zijn broer in Den Haag over zijn baantjes: inmiddels ben ik maar blij dat er koeien zijn. Ik heb tien melkzaken, een radiocentrale, een hengelsportzaak, een rentenier, een boekhandel, een aannemertje, plus in Diemen een drukkerij en dan nog tien a twaalf leerlingen Tot 1945 bleef hij organist in Diemen. In dat jaar verscheen bij Muziekuitgeverij G.J. van Zuy- len te Amsterdam de Victoriemarsch voor harmo nium van Landsman, die later bij trouwplechtig heden zou worden gebruikt. Na het overlijden van zijn hospita verhuisde hij in december 1946 op uitnodiging van kennissen naar Krommenie. Landsman heeft altijd veel ge reisd in het land en logeerde dan bij familie en vrienden. Na de oorlog zocht de boekhouder/or ganist weer regelmatig onderdak in Vlissingen. Zijn logies bij vrienden en bewonderaars 'be taalde' hij dikwijls met een compositie, bij voor beeld met een handgeschreven Pastorale of An dante. In 1948 stond hij zelfs weer zes maanden in Vlissingen ingeschreven. Hij woonde op kamers aan de Vrijdomweg 14 en werkte enige tijd in loondienst bij een administratiekantoor aan de Singel. De indruk bestaat dat hij, tegen eigen ver wachting in, in 'eigen land' niet meer werd geëerd. Mede daarom zou hij zijn teruggekeerd naar Krommenie. Vlissinger Adrie Feij (1914-1982), ook oud-leer ling van Varel, was in 1948 organist van de gere formeerde kerk in Vlissingen, maar bespeelde tij delijk het orgel van de Nieuwe Kerk omdat 'zijn' kerk door oorlogsschade buiten gebruik was. De Nieuwe Kerk werd toen beurtelings door her vormden en gereformeerden gebruikt. Mogelijk heeft Landsman Adrie Feij in de Nieuwe Kerk Ie ren kennen. Zijn vriendschap met Adrie Feij en diens broer (mijn vader) Gerard Feij (1923), die later organist zou worden van de gereformeerde kerken in Souburg en Vlissingen, dateert in elk

Zeeland | 1995 | | pagina 18