SIMON LANDSMAN 139 Afb. 5: Het Van Dam-or- gel in de Nieuwe Kerk te Vlissingen. Na de sloop van de kerk in 1953 is het orgel door bouwer Flentrop uit Zaandam in 1958 aange past en met een nieuwe kas in de Vlissingse Jo- hanneskerk aan de Bon- edijkestraat geplaatst. De Johanneskerk wordt in het najaar van 1995 verkocht. De organisten Jan Jongepier en Bram Beekman onderzoeken de mogelijkheid om het Van Dam-orgel in oude staat als tweede orgel in de Sint Jacobskerk te plaatsen. Nederlands beroemdste organist in de jaren dertig, Jan Zwart (1877-1937), heeft het Andante Religioso wel voor de radio gespeeld. Zwart ver zorgde in die tijd wekelijks op maandagmiddag een anderhalf uur durende orgelbespeling voor de NCRV. Het meditatieve Andante Religioso is ei genlijk altijd de bekendste compositie van Simon Landsman geweest. Het is een sterke melodie, die gemakkelijk in het gehoor ligt (zie noot 3). Maar ook het Andante voor A.J. Feij (als 'orgel spel na de preek' opgenomen in Alsbach 5633), het Andante 'Berusting'', de Melodie in A, de Pastorale en het Intermezzo in E zijn composities die kenmerkend zijn voor de componeerstijl van Landsman. Zijn Scherzo maakt op mij een rom melige indruk en lijkt op een krampachtig ge vecht met de vorm. Het is duidelijk dat Simon Landsman in Feike Asma, oud-leerling van Jan Zwart, een goede vriend en bewonderaar vond. En Landsman was op zijn beurt een groot bewonderaar van Asma, die regelmatig werk van hem speelde. In juni 1951 schreef Landsman na een radio-uitzending: 'Juist Feike even gehoord. Ik was gebrand op Be veel gerust Uw wegen. Dat is toch rijpe zielsmu ziek en gaat niet verloren, omdat het tevens een preek is Al kort na de oorlog speelde Landsman zijn muziek voor aan Asma, op diens orgel in de Lut herse Kerk in Den Haag. 'Maar man, geef het toch uit, je maakt er duizenden gelukkig mee!', zou Asma toen gezegd hebben. Toen Feike Asma in 1959 voor het eerst naar Canada en de Verenigde Staten afreisde om er tweeëndertig concerten te verzorgen, vermeldde zijn programma als nummer 7: Andante 'Berus ting'van Simon Landsman. 'Hij speelt het wel op dertig concerten. Het is stik erg!', schreef Lands man aan vrienden. In november schreef Feike zelf aan de componist: 'Je bent met je Andante 'Berustinginmiddels beroemd in Canada en Amerika. Overal vragen ze me, waar deze noten verkrijgbaar zijn. Succes enorm!!' (zie noot 4). Feike Asma speelde het Andante vanuit de St. Paul's Cathedral in Toronto (een orgel met 120 stemmen) ook op de Canadese radio. Ook dit 'wereldberoemde' Andante dateerde al uit de Vlissingse periode van Simon. De muziekafdeling

Zeeland | 1995 | | pagina 21