PRIJSVRAGEN VAN HET GENOOTSCHAP 145 Afb. 2: 'Kruistochten', opgegeven door lid H.A. Hamaker. Hij werd lid in 1821. In dat jaar of later werd deze vraag opge geven. het winnende antwoord. Van de in 1835 gepubli ceerde antwoorden waren echter twintig a dertig jaar eerder de vragen al in het programma ver schenen! Een zeer gegronde reden om niet aan een prijsverhandeling te beginnen lijkt mij ook het feit dat vragen dikwijls te veel stof omvatten om door één persoon binnen een redelijke termijn behan deld te kunnen worden. Een voorbeeld hiervan is een conceptprijsvraag die in of kort na 184112 door professor N.C. Kist werd ingestuurd, maar die overigens niet uitgeschreven is. Ze luidt: Eene naauwkeurige kenschetsing van het taal eigen hetwelk op de verschillende Zeeuwsche ei landen, of in verschillende gedeelten van Zeeland heerscht; eene geographische aanwijzing der grenzen, waar zij elkander aanraken of in elkan der overgaan; een onderzoek naar de betrekking in welke zij staan tot de dialecten der aan Zee land naastgrenzende gedeelten van Holland, Bra- band en Vlaanderen; en eene uiteenzetting der resultaten, welke hieruit mogen worden afgeleid ten aanzien der verwantschap van Zeelands oor spronkelijke bevolking met die der naburige ge westen. In onze tijd zou een uitgebreid wetenschappelijk team tientallen jaren aan zon opgave werken. Daar komt bij dat men 150 jaar geleden niet even in een middagje van Walcheren naar Schouwen of een ander eiland reisde om mensen met ver schillende dialecten te interviewen. Einde van helprijsvragentijdperk Uiteindelijk wordt tijdens de algemene vergade ring in I860" voorgesteld de acht uitgekozen conceptvragen voor het komende programma maar niet meer uit te schrijven: er komen bijna geen antwoorden binnen en de weinige die er wel zijn, krijgen meestal nog een slechte beoor deling. Een troost is misschien dat het bij andere geleerde genootschappen niet anders is. In het vervolg zal de beste verhandeling van het jaar met een gouden medaille ter waarde van 150 gulden worden beloond. De verhandelingen moeten onder natuurkundige of historische we tenschappen vallen, maar binnen dat kader zijn de auteurs vrij in de keuze van hun onderwerp, mits het hoofdzakelijk betrekking heeft op Zee land. De voorwaarden blijven verder dezelfde als voor het beantwoorden der prijsvragen: anoniem inzenden onder motto en leden moeten hun stukken door een vreemde hand laten overschrij ven. Conceptprijsvragen die nooit zijn gebruikt Nu het doek voor wat betreft de prijsvragen de finitief gevallen lijkt te zijn, is het misschien aar dig hier enkele van de door leden en directeuren voorgestelde vragen te laten volgen die niet uit geschreven zijn. Misschien worden zij alsnog be antwoord! Er zijn twee cahiers met conceptvragen be-

Zeeland | 1995 | | pagina 31