MEDEDELINGEN 158 Genootschapscolleges 1995-1996 In januari en februari 1996 wordt serie III van de genootschapscolleges verzorgd. De titel van de lezingencyclus is 'Aspecten van de democratie'. De lezingen worden op 12, 19 en 26 januari en 2 februari 1996 gegeven door prof. dr. J.M.M. de Valk. Voor meer informatie raadplege men de fol der over de genootschapscolleges die op het bu reau van het Genootschap verkrijgbaar is en bij inschrijving wordt toegezonden. Verkoop publikaties Hoewel één van de boekverkopers afgelopen zo mer cynisch opmerkte dat het sommige kopers meer te doen is om de prijs dan om de inhoud van een boek, kan toch teruggeblikt worden op een geslaagd seizoen. Op de boeken- en verza- melmarkt te Middelburg en op diverse andere boekverkopingen werd goed verkocht. Ook werd het Genootschap als zodanig onder de aandacht van potentiële belangstellenden gebracht. De ver koop van de destijds ingezamelde boeken verliep succesvol. (Om misverstanden te voorkomen: uit de schenkingen werden de boeken die daarvoor in aanmerking kwamen aan de eigen collectie van het Genootschap toegevoegd.) Aangezien er plannen zijn om in de toekomst door te gaan met de verkoop op boekenmarkten en in het 'winkel tje' naast huize 's-Hertogenbosch, wekken de boekverkopers iedereen die boeken wil schen ken op, hier niet mee te aarzelen. Met de ver koop van geschonken boeken kunnen, naar is gebleken, de bij inkoop gemaakte kosten goed gedekt worden, zodat de verkoop van eigen pu blikaties geheel ten goede komt aan het publika- tiefonds. Alles is welkom: oude publikaties van het Genootschap, romans, kookboeken, kinder boeken, boekenleggers, etc. Een telefoontje naar het secretariaat is voldoende (tel. (0118) 630 347). Huizennamen en Archief 1931 In 1904 verscheen van M. Fokker Proeve van eene lijst bevattende de vroegere namen van de buizen in Middelburg (101 bladzijden). Van dit nog steeds nuttige werk zijn via het secretariaat nog veertien exemplaren te verkrijgen; de prijs bedraagt 50,voor niet-leden en 45,voor leden. De overdruk van het artikel van F.P. Polderdijk over het eiland St. Joosland (108 bladzijden, één kaart) is reeds geruime tijd uitverkocht, maar van Archief 1931, waarin dit artikel verscheen, zijn nog een achttal exemplaren te koop voor de som van 35, Werkgroep Film/Media/Communicatie Vele Zeeuwen stammen af van Hugenoten. Fami lienamen wijzen erop. Toch is er weinig over ge publiceerd. Aansluitend op onze ALV op dinsdag middag 12 december spreekt A. Luteijn hierover. Zie agenda. We hopen dat deze lezing meer on derzoek zal stimuleren. Begin volgend jaar zal H.W. Göbel M.A. 'Familieberichten in de krant, bron van genealogisch/historisch onderzoek' on der de loep nemen. Computer en communicatie staan eveneens voor 1996 op het programma. Mits voldoende sponsoring zal dit in een groter verband kunnen worden gepresenteerd. Nieuwe prentbriefkaart Voor de nieuwe prentbriefkaart is de keuze ge vallen op een bijzondere afbeelding van de Grote Kerk te Veere. Het is een aquarel door Abraham Rademaker (1675-1735) vervaardigd naar een schilderij van Jan van der Heyden uit 1682. Laatstgenoemde schilder heeft vele malen de Grote Kerk te Veere afgebeeld op zijn architec tuurschilderijen. Hij gaf daarbij steeds een nauw keurige weergave van de kerk maar stoffeerde daarbij de omgeving met fantasiegebouwen. Zo ook op deze afbeelding. Het bijzondere is, dat de kerk hier nog afgebeeld is in de toestand vóór de brand van lè86. De kerk brandde toen geheel af maar werd niet in dezelfde vorm hersteld. De kruisingtoren kwam niet terug, ter plaatse van de topgevels werden de daken afgeschuind, ter wijl de toren een andere afdekking kreeg. De kerk verloor hierdoor aan rankheid en werd massiever van aanzien. De aquarel is van een prachtige compositie. Het is echt topografische kunst. De prijs van de kaart is, zoals gebruikelijk 1,- met een korting van zoveel procenten als kaarten tegelijk worden afgenomen, tot een maximum van vijftig. Daarop komt nog de ledenkorting van 10%. Deze reductieregeling geldt ook voor gecombi neerde bestellingen met de zeven eerder uitgege ven prentbriefkaarten, die in de afleveringen 2/4 en 3/4 van Zeeland zijn afgebeeld. Wij bevelen de kaarten gaarne bij u aan. De meeropbrengst van de verkoop komt ten goede aan aankopen voor de Zelandia Illustrata. Aankoop Arends-aquarellen geslaagd In het vorige nummer was een artikel te lezen over een kostbare serie aquarellen van het Huis te Oostkapelle met de omringende tuinen, die door het veilinghuis Christie's zouden worden verkocht op 13 november. Zodra dit bekend werd hebben het bestuur en de Commissie voor de Zelandia Illustrata pongingen in het werk ge steld om fondsen te verwerven om tot aankoop te kunnen overgaan. De waarde van de aquarel-

Zeeland | 1995 | | pagina 44