MEDEDELINGEN 159 len was geschat op 45.000 - 60.000 zodat het om aanzienlijke bedragen ging. Beslissend was de bijdrage van het Anjerfonds Zeeland, waar heen was verwezen door de Vereniging Rem brandt aangezien het hier om objecten van cul tuurhistorische waarde ging. Het Anjerfonds zegde 50% tot een maximum van 25.000 toe. De gedeputeerde voor cultuur toonde zich bereid een bedrag van 10.000 voor te stellen, een van de leden zegde een lijfrente van 5.000 toe ter wijl de Rabobank en Véraz-assurantiën aanvul lende giften deden. Met onderuitputting van ei gen budget was het mogelijk het beslissende bod van 54.000 uit te brengen waarmee de aquarel len kunnen worden ingelijfd bij de Zelandia Illu- strata. Het is verheugend dat deze waardevolle serie voor Zeeland kon worden verworven. De tuinkunst was in de 18e eeuw een belangrijk on derdeel van de cultuur in Zeeland, die door de bekwame tekenaar Jan Arends met grote artis tieke vaardigheid is gedocumenteerd. Het Ge nootschap bezit vele tientallen gekleurde tekenin gen van zijn hand waaraan nu weer een pronkstuk kon worden toegevoegd. Ook vanaf deze plaats zeggen we de personen en instellin gen die aan het welslagen van dit project bijdroe gen hartelijk dank. Zodra zich daartoe een gele genheid voordoet zullen de tekeningen worden geëxposeerd. Studiedag Bataafs-Franse tijd Er is een verheugend aantal aanmeldingen voor de studiedag over de bataafs-Franse tijd die in het vorige nummer is aangekondigd. De studiedag zal plaatsvinden op 9 december a.s. in de Zeeuwse Bibliotheek van 10.00-16.30 uur. Tal van aspecten van de periode 1795-1813 zullen wor den behandeld: de opkomst van een nieuwe be stuurlijke elite, de veranderingen in bestuur en rechtspraak, de verhouding tussen kerk en staat, boekhandel en uitgeverij, de Franse tijd in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook zullen beelden uit de Zelandia Illustrata uit deze periode worden ge toond terwijl de dag wordt afgesloten met de uit voering van een muziekstuk 'La belle alliance' naar aanleiding van de vrede van Parijs gecom poneerd door C.F. Ruppe. Leden en belangstel lenden die de dag willen bijwonen kunnen zich nog telefonisch aanmelden bij de secretaris van de Werkgroep Historie en Archeologie J.H. Schwarz onder telefoonnummer 0118-638920. De kosten van deelname bedragen 40,-. Het pro gramma wordt toegezonden. Voordracht over Admiraliteit Veere In de landsheerlijke tijd bevond zich te Veere een van de belangrijkste vestigingen van de admirali teit van de Nederlanden. Deze had tot taak de Scheldemond te bewaken en speelde een belang rijke rol in de verbinding tussen de Nederlanden en Spanje. Drs.L. Sicking bestudeert het admirali- teitsbestel in de landsheerlijke tijd ten behoeve van een dissertatie voor de RU Leiden. Hij zal op dinsdagavond 6 februari 1996 een voordracht houden over zijn onderzoek. Wij nodigen u gaarne uit voor dit interessante onderwerp. Aan vang 19.30 uur in Huize 's-FIertogenbosch, Vlas- markt 49/51 te Middelburg. Concert Zierer-vleugel. De pianist Bart van Oort en de violist Ryo Teke- raclo verzorgen op dinsdagavond 12 december a.s. een concert in de Engelse Kerk te Middel burg. Zij zullen een uitvoering geven sonates voor viool en piano van Mendelssohn en Beetho ven. Bart van Oort geeft daarnaast een uitvoering van een sonate voor piano van Mendelssohn. De uitvoering vindt plaats op de Zierer-vleugel van de Werkgroep Muziek die dateert uit ca. 1820. De vleugel is onlangs opnieuw besnaard en gerevi seerd. Aanvang 20.30 uur, Engelse Kerk te Mid delburg. Huize 's-Hertogenbosch Bij het verschijnen van dit nummer zullen de re novatiewerkzaamheden aan Huize 's-Hertogen- bosch grotendeels zijn afgerond. Daarmee is een belangrijke mijlpaal bereikt. Het gebouw kan nu met het nodige comfort (luchtverwanning op de parterre, nieuwe toiletgroepen) worden gebruikt. Het vochtige klimaat en de kille tochtige gangen van de beginjaren behoren nu tot het verleden en voortaan kan de accomodatie optimaal worden gebruikt. De afwerking van de diverse ruimten zal verder gefaseerd plaatsvinden, naar gelang middelen kunnen worden vrijgemaakt. Maar de basis is gelegd met de restauratie en renovatie in de jaren 1994 en 1995. Toekenning Monumentenprijs Op 4 oktober j.l. vond de feestelijke uitreiking plaats van de Monumentenprijs van de BV Monu- mentenbeheer Middelburg. De prijs, ten bedrage van 50.000, is toegekend ten behoeve van de verdere restauratie van het grote geschilderde plafondstuk van de zaal. Met restauratiesubsidie kon het plafondstuk worden verdoekt en gecon serveerd maar het ontbrak nog aan middelen om de restauratie te voltooien. Het schilderstuk zal nu worden schoongemaakt, de afgeschilferde ge deelten van een grondering voorzien en de ont brekende fragmenten bijgeschilderd. Volgens plan zal het in het voorjaar in zijn oude luister weer kunnen worden teruggeplaatst. Ook vanaf deze plaats zeggen wij de BV Monumentenbe- heer hartelijk dank voor deze substantiële bij drage die het mogelijk maakt de zaal zo snel mo gelijk geheel gereed te maken voor zijn representatieve functie.

Zeeland | 1995 | | pagina 45