TWEEDUIZEND JAAR DELTA 127 min tot de mogelijkheden behoort: een natuurlijk Zeeland heeft een zo sterk dynamisch karakter, dat leven voor de mens daarin vrijwel onmogelijk is. Het gaat er dus om een verdrag met de natuur af te sluiten, waarbij een zekere kwaliteit duur zaam gehandhaafd blijft. Daarbij kan tussen ver schillende ambitieniveaus worden gekozen. Als men de kwaliteiten van de groen-blauwe oase wil handhaven, is het goed om dit ambitieniveau hoog te kiezen, dus met een grote plaats voor de natuur. De ruimte in de Delta laat dit nog toe. In principe zijn er clan twee mogelijkheden voor het management van de natuur. De eerste bestaat uit het zoveel mogelijk intact laten van de natuurlijke processen en ontwikkelingen (de eco- touch-benadering, zie Van der Stel (1994)). Deze benadering kost weinig energie maar veel ruimte: afblijven is de boodschap. Het ligt voor de hand, om deze benadering te kiezen voor die onderde len van het natuurlijk systeem van de Delta, die internationale betekenis hebben: de zee, de getij dewateren met de schorren, slikken en platen (inclusief de Westerschelde!), de duinen en de wetlands. De hierboven genoemde suggesties voor meer dynamiek sluiten daar goed bij aan. De andere methode bestaat uit een intensief natuurbeheer, waarbij bepaalde soorten of leefge meenschappen onder voortdurende begeleiding gekweekt en verzorgd worden. Zoals gezegd wordt deze methode al op veel plaatsen toege past (weidevogelbeheer, bloemdijken, zeehon den, bevers, boomkikkers). Deze eco-tech-bena.- dering kost minder ruimte, maar vergt veel investering en energie. Het voordeel is dat men met deze benadering kan aansluiten bij de vraag naar natuur vanuit de maatschappij en kan bijdra gen tot een aantrekkelijk woon- en werkklimaat. Het gevaar is echter dat het ontaardt in tuinieren en park- en dierentuinbeheer, dat weinig recht doet aan de natuurlijke dynamiek (vergelijk de half-tamme ooievaars van het Zwinreservaat). De bewoners van de Delta hebben in de loop van de eeuwen een groot wantrouwen ten aan zien van de natuur ontwikkeld. Het is dan ook logisch dat ideeën als ontpoldering en stuivende duinen op flinke weerstand stuiten. Het behoud van de groen-blauwe oase eist echter een omslag in dit denkproces, waarbij de natuur niet meer als vijand, maar als partner wordt gezien. (Dit artikel is de tekst van een inleiding voor het symposium 'De Delta als groen-blauwe oase?', dat op 26 augustus 1994 in Vlissingen werd be legd.) Noten 1Als we deze lijst bezien, lijkt zich een zekere wetmatig heid af te tekenen in het voorkomen van rampen: de wet van Beenhakker, die dan zon luiden: 'Om de 400 jaar ge beurt er in Zeeland iets'. Alleen in de eerste periode ont breekt er een jaartal omstreeks het jaar 700. Maar in die tijd was Zeeland praktisch onbewoond, dus toen hebben we waarschijnlijk even niet opgelet. Literatuur Dekker, C. Zuid-Beveland. Assen 1971. Ferguson, H.A. Dialoog met de Noordzee. Hippolytushoef 1991. Gottschalk, M.K.E. Historische geografie van Westelijk Zeeuws-Vlaanderen, 2 delen. Assen 1955 (herdruk Bataaf- sche Leeuw, Dieren 1983). Gottschalk, M.K.E. Stormvloeden en rivieroverstromingen in Nederland3 delen. Assen 1971-1977. Gottschalk, M.K.E. De vier ambachten en het Land van Saeftinge in de Middeleeuwen. Assen 1974. Nienhuis, P.H., en A.C. Smaal (red.) The Oosterschelde Estu ary (Tloe Netherlands): A case-study of a changing ecosys tem, Dordrecht 1994. Sluijs, P. van der, G.G.L. Steur en I. Ovaa De bodem van Zeeland. Stichting voor Bodem kartering, Wageningen 1965. Stel, J.C. van der. 'Op zoek naar kwaliteit'. In: De Delta als groen-blauwe oase. Een bundel met daarin opgenomen de uitgeschreven teksten van de lezingen die gehouden zijn in het kader van het symposium De Delta als groen-blauwe oase' dat op vrijdag 26 augustus 1994 in Vlissingen georga niseerd werd door het Rijn Schelde Instituut in samenwer king met de Zomeruniversiteit Zeeland. Middelburg 1994. Stuvel, H.J. Hel Deltaplan, De geboorte. Amsterdam 1956, Vierlingh, A. Tractaet van Dijckagie. 's-Gravenhage 1920 (Rijksgeschiedkundige Publication, kleine serie no. 20). Veen, J. van. Dredge drain reclaim. Den Haag 1955. Wijngaarden, W. van (red.). De toestand van de Zeeuwse natuur. Provincie Zeeland, Middelburg z.j. [19941. Wilderom, M.H. Tussen afsluitdammen en deltadijken, 4 delen. Vlissingen 1961-1974.

Zeeland | 1995 | | pagina 9