12 'S LANDS KAMER TE ZIERIKZEE Afb. 18: Bovendeurstuk en deur bestuurskamer. Samenge stelde foto. gebeeldhouwde houten consoles in de vorm van tegengestelde rocailles. Boven de kroonlijst steekt het niet al te hoge schilddak uit. Loodrecht daarop zijn aan de zijkant van het huis nog de oude zadeldaken zichtbaar. De ramen en de deur zijn aan de bovenkant segmentvormig afgesloten. In de bovenste twee bouwlagen zijn de ramen iets korter. De prachtige houten rococoversiering van de middenresaliet loopt tot in de kroonlijst door en wordt daar afgesloten met een zevende console. De gevel, geheel van hardsteen, is opge bouwd uit horizontale platen die met verdiepte riggels op elkaar aansluiten. Onder de ramen werden grotere platen gebruikt. De verdiepte ge deelten zijn zwart geschilderd, waardoor de vlakke gevel aan zeggingskracht wint. Deze ma nier om natuursteen te verwerken zien we in Zierikzee en elders in Zeeland vaker16. De gevel maakt een uiterst sobere, harmoni euze indruk. Er kwam echter heel wat wikken en wegen aan te pas om de twee oude huizen van ongelijke breedte evenwichtig samen te voegen. Iets van die trucage geeft de gang prijs, waar de buitendeur niet centraal geplaatst kon worden en rechts een bredere deurlijst nodig was (afbeel ding 20). De achttiende-eeuwse hang naar har monie leidde bij verbouwingen ook elders in Ne derland tot problemen. In verband hiermee is terecht opgemerkt dat mede hierdoor de achttiende-eeuwse architectuur bij stadshuizen zich kenmerkt door een camouflagestijl'1". Noten 1. De Vos, Bijzonderheden over oude patricische woon- huizen te Zierikzee18. Veel gegevens betreffende perso nen werden ontleend aan De Vos, De vroedschap van Zie rikzee van de tweede helft der 16de eeuw tot 1795. De projectgroep Mooie woonhuizen in Zeeland (onder deel van de Werkgroep Kunstgeschiedenis van het Zeeuws Genootschap) heeft onder leiding van dr. C.D.A. baron van Lynden een begin gemaakt met de inventarisering van woonhuizen te Zierikzee. Van hun gegevens heb ik bij de voorbereiding van dit artikel gebruik gemaakt. Verschil lende archiefinstellingen zijn behulpzaam geweest bij mijn zoektocht, met name de medewerkers van het Streekarchi- variaat Schouwen-Duiveland en de heer Uil, die deze blad zijden in een vroeg stadium van waardevol commentaar heeft voorzien. Ook dank ik het Waterschap Schouwen- Duiveland en enkele particulieren voor hun medewerking. 2. We hebben hier maar gedeeltelijk met een juiste topo grafie te maken. Want het eerste volledig weergegeven huis links doet weliswaar aan Havenpark 40 denken, maar de gravure ontstond lang vóór het huis zijn huidig aanzicht kreeg (1754). 3. Centraal Bureau voor Genealogie. De Nederlandse Leeuw, archief Frieswijk, FA 00108 (4). 4. Voor het testament van Anthonie van Alphen zie Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland, notarieel archief Bal, 1760, nr. 1136. Voor de inventaris van Van den Broeck zie Rijksarchief in Zeeland (RAZ), nr. 227.1.1190. 5. Nieuwe Neclerlandsche Jaarboeken, 1771. 6. NL, FA 00108 (2).

Zeeland | 1996 | | pagina 14