HORTEN OOSTELIJK ZEEUWS-VLAANDEREN 15 koewacht le senda polderdijken Uxruls cjreins L forte rv 9 O Alls. 1: Overzicht van Spaanse en Staatse forten tussen Sas van Gent en Hulst, zeventiende en achttiende eeuw. Dit overzicht is nog onvolledig (vrij naar Wilderom). Spaanse forten: 1. Philippine 2. Sas van Gent 3. Het Pas 4. St. Anthonie 5. St. Pier 6. St. Steven 6a. Bomblefort 7. St. Franchois (Creckeldijck) 8. St. Eloy (Cromhouck) 9. St. Jan' 10. St. Marcq 11. St. Gheleijn 12. St. Cathelijne 13- Moerspuije 14. St. Jozeph 15. Franscispani Als we naar de ligging van de forten kijken, blijkt deze nauw samen te hangen met de toenmalige geografische gesteldheid van het overstroomde gebied en met de reikwijdte van het geschut uit die tijd. Ten zuiden van Axel strekte het over stroomde gebied zich uit over een breedte van twee tot drie kilometer en vormde daar het 'Ka- nael van Axel', dat in oostelijke richting liep. De fortenlinie volgde eveneens deze oost-westlijn (zie kaartje). In het westen begon de linie met het fort St. Marcq en verder oostwaarts, enigszins afbuigend naar het zuiden, eindigde de linie met 16. St. Jacob 17. St. Livinus 18. St. Nicolaes 19. St. Andries 20. Ferdinandusfort 21. Moncado 23. St. Anna 30. Nassau 31. Klein Verrekijker 32. Groot Verrekijker 33. Moerschans Staatse forten: 22. Eversdam 24. Redoute van Beoostenblije 25. Zeeland 26. Kijkuit 27. Nassau 28. Spuije 29. Mauritsfort het fort St. Andries. Dit fort lag het meest zuide lijk aan het uiteinde van een stroomgat. Toen la ter op deze plaats de Ferdinanduspolder droog kwam, werden in noordelijke richting achtereen volgens het fort Ferdinandus en het fort Moncado gebouwd. Ten slotte was er nog een dwarslinie (noord zuid) die lange tijd door een stroomgeul werd ge vormd welke pal ten zuiden van Axel in zuide lijke richting liep. Geheel aan het einde van deze stroomgeul lag het fort Moerspuije. Ook de fortenlinie ten westen van het fort St.

Zeeland | 1996 | | pagina 17