FORTEN OOSTELIJK ZEEUWS-VLAANDEREN 21 Afb. 7: Het fort St. Jacob na de reconstructiewerk zaamheden in 1995. Foto auteur. mogelijkheden bij het verleggen van de garnizoe nen der Staten-Generaal waren eindeloos. Af en toe was er wat te beleven en werd een (nachte lijke) vrijbuiters- of brandtocht gehouden tot diep in Spaans gebied; zo'n tocht duurde hooguit één of twee nachten. De Spanjaarden hadden primair tot doel derge lijke uitvallen te voorkomen. Zij dienden daarom voortdurend op hun hoede te zijn, hoewel er maanden voorbij konden gaan zonder dat er iets aan de zijde der opstandelingen werd onderno men. Voor de Spanjaarden was echter één enkele vlootbeweging voor Vlissingen, Biervliet of Axel al voldoende reden voor grote ongerustheid. Besluit In dit artikel hebben we in grote lijnen de ge schiedenis van de overwegend Spaanse forten bezuiden Axel bekeken. Het is duidelijk gewor den dat het hier om een belangrijke linie van achttien tot twintig forten ging, die de Spanjaar den tot 1644-1645 een goede bescherming bood tegen Staatse uitvallen. We hebben inzicht gekre gen in de opbouw en inrichting van deze forten, waarvan er nog zes over zijn. Het is dan ook van belang dit cultuurhistorisch erfgoed goed te be heren en het de plaats te geven die het verdiend. Noten 1. R.P. Exaltus en P.J. Orbons. Hel voormalige Jbrt Sint Ja cob in cle gemeente Axel. Archeologisch onderzoek. Amster dam 1995. (RAAP Rapport 128.) R.P. Exaltus en I.N.G. An drea. 'Verantwoord reconstrueren: een vak apart. Case: Hel fort Sint-Jacob te Axel'. Archeologie Cultuurtoerisme, een uitgave van de provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaande- ren, 1995, blz. 56-59. 2. K.J.J. Brand. 'Over het ontstaan van de vestingwerken en andere fortificaties in de Vier Ambachten'. In: A.M.J. de- Kraker, H. van Royen en M.E.E. De Smet: Over den Vier Ambachten; 750 Jaar keure; 500 jaar Graaf Jansdijk. Kloosterzande 1993. blz. 785-801. 1'. Stockman, P. Everaers. 'De Tuyn ghesloten'; het beleg van Hulst anno 1645. Hulst 1995, blz. 9-25. A. de Keyser. 'Verdedigingswerken om streeks 1600 in West-Zeeuws-Vlaanderen aangelegd op last van de colleges van Brugge en het Brugse Vrije'. In: Ge leefde Tijd; Liber Amicorum G.A.C. van Vooren Bijdra gen lol de Geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen 13 (1995) 31-51. A. de Kraker. 'De geschiedenis van de forten bezuiden Axel'. In: Bulletin van de Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten" 2 (1995) 26-31 - 3. Vgl. A.M.J. de Kraker. 'De verovering van Axel in 1586. een herwaardering van de feiten'. Zeeuws Tijdschrift 6 (1986) 161-162. 4. Het eerste Spaanse fort dat tijdens de Tachtigjarige Oorlog in het Axelambacht werd gebouwd, verrees in 1575 bij Terneuzen. Het fort diende de dreiging der Watergeu zen van de Westerschelde af te wenden (A.M.J. de Kraker, 'Woelingen der Watergeuzen in het Vlaamse kustgebied; een onderzoek naar hun akties en de gevolgen daarvan tussen 1572 en 1576'. Jaarboek van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten', blz. 65-186. 5. In dit verband is de oprichting van een platform één van de vele aanzetten om een verantwoord en duurzaam omgaan met de forten als cultuurmonumenten te verzeke ren (vgl. Provinciale Zeeuwsche Courant27 november 1995). In overleg met de redactie van het tijdschrift zijn vele ver wijzingen naar geraadpleegde archivalia weggelaten.

Zeeland | 1996 | | pagina 23