28 HETZELVE ANDERS Afb. 3: Het dorp Sint- Annaland vóór de brand, gezien vanuit de Krabbenkreek. Links en rechts zijn op de gravure de wapens van de ambachtsheer van Sint-Annaland, Philips Doubleth, en zijn vrouw Susanna Huy- gens afgebeeld. Koper gravure. omstreeks 1690, uit de Cronijk van Zeeland van M. Smaliegange. Zei. 111. II, 2026. aan de woning aangebouwd pand tot slachthuis verbouwen en richtte de ruimte links van de voordeur in tot slagerswinkel (bouwvergunning 1927/8). Zijn weduwe, Anna Goeclegebuure, zou tot haar dood in 1963 de slagerswinkel voortzet ten. Hierna zou haar zoon Cornelis Slager nog enige jaren alleen slachten. In 1976 verwerft de huidige eigenaar het pand. Omdat het gebouw van de tand des tijds had ge leden en men tegenwoordig andere eisen aan comfort stelt dan in de zeventiende eeuw - het toilet was bij voorbeeld ondergebracht in een hokje in de tuin - kreeg het bureau Ruys en Bol der te Breda in 1977 opdracht een plan tot reno vatie en restauratie op te stellen. In 1980 werd een bouwvergunning (1979/49) verleend, waarna het werk in meerdere fasen werd uitgevoerd. De vooroverhellende gevel werd versterkt en veran kerd aan de achtergevel. De slagerswinkel werd gesloopt en maakte plaats voor een hal waarin een spiltrap werd geplaatst om de beide zolder verdiepingen te kunnen bereiken. In deze hal be vindt zich de toegang naar de kelder die uit twee achter elkaar liggende tongewelven van ongelijke breedte bestaat. Alleen de voorkamer, een zoge naamde opkamer, is onderkelderd; dit is een van de weinige kelders die op Tholen gespaard zijn gebleven: de meeste zijn in verband met lekkages volgestort. De garderobe en een toilet zijn in de voormalige gang ondergebracht. Kennelijk is hier al vroeg in de geschiedenis van Sint-Annaland - dat in 1476 is ontstaan door bedijking van de Ou- delandpolder - een stadsgang of brandslop als verbinding tussen de voorstraat en de achterweg bij de woning getrokken. Het voorste deel van dit slop zal indertijd bij het noordelijke huurpand zijn gevoegd. Ook aan de achterzijde is het een en ander veranderd. De gepleisterde achtergevel, die in 1886 ongeveer acht meter naar binnen was geplaatst, is gesloopt en met vlechtingen her bouwd. De tuinmuur op de scheiding met het zuidelijke huurpand zal een restant van de zijge vel van het afgebroken deel zijn. De grote achter kamer heeft ruimte moeten afstaan aan de nieuwe keuken, terwijl de oude keuken nu ach terportaal is. Het slachthuis is verbouwd tot tuin kamer. Onder de kap zijn in de grote open zol derruimte, waar in 1692 de 150 zakken tarwe zullen hebben gestaan, slaapkamers en een bad kamer gemaakt. De bovenste zolder onder de nok van het dak wordt thans als berging ge bruikt. Zo is het perceel, dat uit de Gouden Eeuw da teert, weer voor een reeks van jaren veilig ge steld, en kan de opvallende, vooroverhellende en meer dan 350 jaar oude gevel de Voorstraat in Sint-Annaland blijven sieren.

Zeeland | 1996 | | pagina 30