SIGNALEMENTEN 31 vondst is verwerkt heeft wel als nadeel, dat deze op zichzelf interessante gegevens te veel als af zonderlijke feiten worden gepresenteerd. De pos ten worden genoemd alsof zij nog steeds in een rekening staan. Een verwerking en duiding zou voor de lezer aangenaam zijn geweest. Het boek is zeer goed verzorgd: het is prachtig uitgegeven, met schitterende illustraties van een uitstekende kwaliteit. Een index op personen en onderwer pen completeert het geheel. JLK Walacria, een kroniek van Walcheren. Deel 6, Stichting Natuur- en Recreatieinformatie 1994. Prijs 25,- Intussen is deel 7 van Walacria al uit, maar eerst nog aandacht voor deel 6. Deel 6 telt acht bijdra gen: C.A. van Swigchem schrijft over de Weder opbouw van Middelburg in historisch perspectief, M.C. Verburg schrijft over Walcheren sociaal-eco nomisch, 1944-1994; Van ontreddering naar ont plooiing, A. Vos schrijft over De Joodse begraaf plaats aan de Walensingel te Middelburg, A.H. van Dijk schrijft over Vluchteling in Koudekerke, één van de 7000, de titel van Dorine Noorlander- van der Lee's artikel luidt 'Zeergeachte dame, Een selectie brieven van C. Brakman aan mejuf frouw W.S.S. van Benthem Jutting over de toe stand op Walcheren in 1944/45', Anneke Stadig schrijft over Victor de Stuers en de zilveren beker van Maximiliaan van Bourgondië, Jan Zwemers artikel handelt over Twee denkpatronen op één kussen; Laurens Ingelse en Neeltje Sanderse als modellen van twee Walcherse mentaliteiten, en ten slotte schrijft A.P. de Klerk over Een dorp te veel; Over vroegere bestuurlijke schaalvergroting op Walcheren. Het interessante van een kroniek als deze is, dat ten gevolge van de beperktheid van het ge bied zeer diverse onderwerpen toch met elkaar in verband kunnen worden gebracht. Het is ove rigens geen herdenkingskroniek van de bevrij ding van Walcheren geworden, al gaat een aantal artikelen wel over de bevrijding. Het interessante, maar niet overal even nauwkeurige verhaal van Van Swigchem heeft een totaal andere invalshoek dan Verburgs sociaal-economische bijdrage, maar zij vullen elkaar aan en geven daardoor een com pleter beeld van de al zo dikwijls beschreven pe riode van de wederopbouw van Middelburg. Een doorleefd en emotioneel verslag van de ellende daarvóór is van de hand van Van Dijk. Ook de briefwisseling van mevrouw van Bent hem Jutting met C. Brakman, beide markante fi guren op Walcheren, dateert uit 1945, van na de bevrijding. Brakman licht van Van Benthem Jut ting in over de bevrijding, de gevolgen van de in undatie, en de groeiende moedeloosheid over de toekomst van dit vroeger zo mooie eiland. Bei den delen de liefde voor de natuur, en de doods heid van het landschap na de inundatie beklemt hen mateloos. Een grappige fout in de drukgang van de kroniek is, dat bij de illustratie op pagina 85 niet mevrouw van Benthem Jutting is afge beeld, maar een willekeurige badgast in decent badkostuum. Uit de brieven krijgt men een aardig beeld van de vele problemen die zich na de be vrijding voordeden en van de soms onconventio nele oplossingen, zoals het ruimen van mijnen op de schorren met behulp van een kudde schapen; de beesten die sneuvelden werden als slachtvee verkocht. Victor de Stuers blijkt voor Walcheren en vooral voor Veere een onuitputtelijke bron van onderzoek te zijn. Men is hem nog altijd dank baar voor zijn bemoeienis met de monumenten van Veere. In het artikel van Stadig wordt zijn on schatbare verdienste in verband met de beker van Maximiliaan van Bourgondië belicht, één van de fraaiste pronkstukken van Veere, die tot drie keer toe bijna verkwanseld werd door een zuinig en armlastig gemeentebestuur. In de bijdrage van A. de Klerk wordt de ge meentelijke herindeling van het komende jaar in historisch perspectief geplaatst. Herindelingen ge ven altijd grote spanningen in een dorpsgemeen schap - dat is van alle tijden. De herindelingen in de jaren zestig en zeventig liggen nog vers in het geheugen, maar uiteraard niet die van de negen tiende eeuw. Al met al een interessante kroniek, waarin ie dereen wel iets van zijn gading kan vinden. JLK Laurens Priester. Campen en Soelekerke. De mid deleeuwse geschiedenis van twee ambachten in het westen van Noord-Beveland. Middelburg 1994. ISBN 90-9007271-3. Prijs 40,-. Dit boek is vervaardigd in opdracht van de nog altijd bestaande ambachtsheren van Oud-Campen en Soelekerke. Zij hebben de geschiedenis van hun rechtsgebied vóór de Sint Felixvloed (1530) laten onderzoeken. Laurens Priester toont zich een zeer nauwkeurig onderzoeker, die veel door hem in het Algemeen Rijksarchief ontdekte bron nen heeft verwerkt. Vooral het archief van de Nassause Domeinraad bracht tal van nieuwe fei ten aan het licht. Campen en Soelekerke zijn in de elfde eeuw bedijkt. Dat past in het algemene beeld van de eerste bedijkingsperiode van de elfde en twaalfde eeuw. Na de stormvloed van 1134 werden veel hoger gelegen gebieden in Zeeland met kleine kadijken of ringdijken omgeven. Het eerste

Zeeland | 1996 | | pagina 33