SIGNALEMENTEN 33 De in dit boek gebundelde toponymische opstel len zijn oorspronkelijk tussen oktober 1993 en oktober 1995 in de maandageditie van de Provin ciale Zeeuwse Courant verschenen. Bert Geres- tein van Uitgeverij ADZ heeft gemeend, gelet op de populariteit van deze artikelen, er goed aan te doen ze te verzamelen en in boekvorm uit te brengen. Het is een prettig leesbaar boek voor het grote publiek, dat daardoor zeker zijn ver dienste heeft, al overstijgt het ondanks de toege voegde verantwoording niet het belang dat de oorspronkelijke artikelen hadden. Achtereenvolgens worden Zeeuwsch-Vlaande- ren, Walcheren, Zuid-Beveland, Noord-Beveland, Tholen en Schouwen-Duiveland behandeld. Het boek wordt besloten door een nawoord, een be knopte literatuurlijst, een verantwoording van de illustraties en een register. Het aardige van deze bundel is dat hij alle Zeeuwse eilanden behandelt en daardoor veler belangstelling zal kunnen wekken. Bovendien beperken de auteurs zich niet tot louter plaats naamverklaring, maar vermelden zij ook histori sche bijzonderheden en wetenswaardigheden omtrent de natuurlijke gesteldheid en de huidige verschijningsvorm van sommige plaatsen. Ook ontbreekt hier en daar een aardige anekdote niet. Men moet overigens geen verslag van diepgaand onderzoek verwachten; dat kan ook niet, gezien de journalistieke achtergrond van deze opstellen, die overigens wel hier en daar zijn aangepast. In het nawoord - dat mijns inziens eigenlijk voor woord of inleiding had moeten zijn - wordt wel nader ingegaan op het hoe en waarom van plaatsnamen. F.F.X. Smulders

Zeeland | 1996 | | pagina 35