34 MEDEDELINGEN Nieuw telefoonnummer Het telefoonnummer van het secretariaat van het Zeeuws Genootschap wordt met ingang van 25 maart 1996 gewijzigd in: (0118) 65 43 47. Zeeland 4\4 Bij het artikel van Dirk Jan Wolffram, Walcherse boeren in de Noordoostpolderin het december nummer van Zeeland 1995, is per abuis de ver antwoording van de afbeeldingen weggevallen. De illustraties 1, 5 en 6 zijn afkomstig uit het So ciaal Historisch Centrum voor Flevoland, De af beeldingen 2 en 4 zijn afkomstig uit D.J. Wolf fram, Zeeuwse pachters in de Noordoostpolder. Selectie en bijdrage aan de sociale opbouw, 1945- 1962. Lelystad 1995. Foto's van Rijkswaterstaat, Directie IJsselmeergebied. Afbeelding 3 is uit bo vengenoemde publikatie, collectie R. Winter. Werkgroep Historie en Archeologie Voordracht over vroegste Zeeuwse kaapvaart Op dinsdag 16 april 1996 organiseert de Werk groep Historie en Archeologie de tiende voor dracht over een lopend historisch onderzoekspro ject. Ditmaal zal een onderzoek naar de vroegste Zeeuwse kaapvaart centraal staan. Kaapvaart was een vorm van oorlogsvoering ter zee waarbij particulieren van overheidswege schriftelijk toestemming hadden verkregen tot het nemen van vijandelijke schepen of goederen in oorlogstijd. Ten tijde van de Republiek der Ver enigde Nederlanden groeide de provincie Zee land uit tot het belangrijkste kaapvaartgewest in de Republiek. Onder de titel 'Ontstaan en vroeg ste ontwikkeling van de Zeeuwse kaapvaart, 1572-1609' zal drs. I. van Loo, verbonden aan de Rijksuniversiteit Leiden, naar aanleiding van zijn promotieonderzoek naar de kaapvaart in Holland en Zeeland in de Tachtigjarige Oorlog, een voor dracht houden over cle opkomst van de kaap vaart in Zeeland tussen de overgang naar Staatse zijde der Zeeuwse steden in 1572 en de afkondi ging van het Twaalfjarig Bestand in 1609- Tijdens deze bijeenkomst zal het publiek ruime gelegenheid hebben voor vragen, opmerkingen, suggesties en discussie. Ieder die geïnteresseerd is in dit aspect van de Zeeuwse historie wordt verwacht op dinsdag 16 april 1996 in huize 's- Hertogenbosch, Vlasmarkt 49 te Middelburg. De aanvang is om 19-30 uur en de toegang is gratis. Demonstratie muziekinstrumenten Op maandagavond 18 maart te 20.30 uur geeft de Werkgroep Muziek in huize 's-Hertogenbosch een demonstratie van haar instrumentenbezit: het Van der Weele-orgel (1832) de Zierer-vleugel (ca. 1820) en het Klinkhamer-clavecimbel (1988, mo del naar achttiende-eeuws voorbeeld). De conser vator zal een toelichting geven op de specifieke eigenschappen van de instrumenten en vooral zal aandacht worden besteed aan de historische stemmingen die worden toegepast. Op ieder in strument zal een aantal voorbeelden van muziek uit de tijd van ontstaan ten gehore worden ge bracht. Wij hopen vele belangstellenden te mo gen begroeten. Huize 's-Hertogenbosch, Vlas markt 47, 20.30 uur. Studiedag over de Abdij te Middelburg De Werkgroep Norbertijnse Geschiedenis in de Nederlanden organiseert op zaterdag 27 april een contactdag voor belangstellenden in de geschie denis van de Premonstratenzers in de Nederlan den. Op die dag zal onder de titel 'Abdij en stad' een aantal voordrachten worden gehouden over de Onze-Lieve-Vrouwabdij te Middelburg. Lie. B. Meijns spreekt over 'De vestiging van Norbertij nenabdijen in het graafschap Vlaanderen in het licht van de kanonikale hervorming'. Prof. dr. P.A. Henderikx houdt een voordracht over 'De Onze- Lieve-Vrouwabdij van Middelburg; enkele aspec ten uit haar geschiedenis (twaalfde - zestiende eeuw). Na de middagmaaltijd en een rondleiding door het abdijcomplex spreekt drs. J.H. Kluiver onder de titel 'De Onze-Lieve-Vrouwabdij te Mid delburg; Reconstructie van een geestelijke instel ling uit wereldlijke bronnen' over de bouwge schiedenis van de abdij en met name de toestand vóór de overgang van Middelburg in 1574. Tot slot spreekt ds. G.J. Smit over de tijd na 1574 met een voordracht getiteld 'Koorheren en preektij gers. Op zoek naar spiritualiteit in de schaduw van de macht'. Plaats van cle contactdag is de Ab dij. De dag begint om 10.00 uur en eindigt om 16.00 uur. De kosten inclusief de lunch bedragen 50,-, ter plaatse te voldoen. Deelname kan plaatsvinden door schriftelijke opgave aan Her man Janssens, Abdijstraat 1, 3271 Averbode, Bel gië. Voor telefonische informatie kunt u zich tot hem wenden onder nummer 00 32 13 77 29 01 of tot de heer M.P. de Bruin onder nummer (0118) 61 45 08. Geslaagde actie De actie ten bate van huize 's-Hertogenbosch van december j.l. is een groot succes geworden. De opbrengst bedraagt ruim 7.000,-! Daarmee gaat het bedrag dat door de leden voor de huisvesting is bijeengebracht naar de 70.000,-. We zijn de gevers zeer erkentelijk. Mocht u cle girokaart nog niet hebben ingevuld, wij stellen uw bijdrage als nog op prijs. Ieder bedrag, hoe gering ook, is welkom.

Zeeland | 1996 | | pagina 36