2 'S LANDS KAMER TE ZIERIKZEE Alls. 2: Detail van een kaart van J. van der Ende, gravure 1645. Zierikzee van het zuiden in vogelvlucht gezien. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland. onze stad verkreeg ieder jaar 2 burgemeesters, 24 raden die hun leven lang zitting hadden, 13 sche penen, 4 thesaurieren en andere periodiek aftre dende ambtenaren [die] in het stadsbestuur zaten, terwijl onderscheidene grafelijke ambtenaren, een baljuw, een rentmeester-generaal be-Oosten- Schelde e.a., hier moesten wonen Wonen aan de lommerrijke Oude Haven moet in de achttiende eeuw heel aangenaam zijn ge weest. De kaden waren voorzien van sierlijk ge schoren bomen, en staande op de eerste houten brug over de Oude Haven zag Zierikzee er onge veer zo uit als op afbeelding 3 te zien is. Behalve smalle panelen met trapgevels zijn er huizen met bredere fronten, in overeenstemming met hun re presentatieve functie, te onderscheiden2. Havenpark 40 De Oude Haven werd in de tweede helft van de negentiende eeuw gedeeltelijk gedempt. Het huis 's Landskamer ligt tussen het Korte Groendal en de St. Jacobstraat, na de demping Havenpark ge noemd (met een stip aangegeven op afbeeldin gen 1 en 2). Vóór de verbouwing van het pand tot het huis dat we thans kennen (afbeelding 5), stonden op die plaats twee huizen met gevel breedtes van niet meer dan zes meter. Het linker huis was in de zeventiende eeuw achtereenvol gens in het bezit van de families Mogge en Den Blaauwen, het rechter werd 'de gulden Swaen' genoemd en fungeerde in de zeventiende eeuw als herberg. Afb. 3: Gravure van I-I. Spilman, 1764, naar een tekening van C. Pronk, 1743, 16,6 cm. x 21 cm. Uit het Kabinet van Nederlandsche ge zichten. Streekarchiva riaat Schouwen-Duive land.

Zeeland | 1996 | | pagina 4