4 'S LANDS KAMER TE ZIERIKZEE Lang heeft Van clen Broeck niet van zijn nieuwe behuizing kunnen genieten: hij overleed al in 1770 op achtendertigjarige leeftijd. Hij liet een dochter en een zoon, Hendrik Anthonie, na. Ondanks de grote verbouwing was hij bij zijn dood geenszins onbemiddeld. Het huis wordt in de inventaris trouwens niet genoemd. Het was kennelijk in zijn geheel eigendom van zijn we duwe, die al in 1760 in het bezit was van het lin ker deel. Afb. 6: K.W. de Jonge en H. van Breugel. Privé-bezit, foto Verschoore Zierikzee. In 1772 hertrouwde Maria Adriana met de we duwnaar Benjamin Frieswijk, die in de jaren zes tig predikant te Zierikzee was geweest. Zij volgde hem met haar kinderen in dat jaar eerst naar Rot terdam en later naar Den Haag, waar hij hofpre- dikant werd. Het huis verhuurde zij aan haar zwager Iman van den Broeck, die het met zijn vrouw Anna Bodt en hun dochter vele jaren be woonde. Er is een aardige brief van Iman aan zijn schoonzuster 'Antje' bewaard gebleven (oktober 1776). Over het huis bericht hij, dat een rokende schoorsteen die in de afgelopen winter 'de nieuwe eetzaal' onbruikbaar maakte, met een voudige middelen is hersteld. Verder schrijft hij dat de familie prettig doende is met het vergroten en naar zijn smaak inrichten van een 'plaasje' (buitenplaats/boerderij)6. Mogelijk betreft het hiel de boerderij te Noordgouwe die in 1819 bij het overlijden van Imans dochter in haar inventaris genoemd wordt. Ook Iman van den Broeck (1730-1778) had rechten in Leiden gestudeerd en was een typi sche achttiende-eeuwse regent. Hij vervulde vele ambten: burgemeester, thesaurier, secretaris, pen sionaris, weesmeester, overdeken, heemraad en landrechter van Schouwen. Al deze activiteiten lieten hem ook nog voldoende tijd om zijn bezit tingen te beheren. Iman hield zes dienstboden, een koets en drie paarden. Hij werd als een goed en verstandig regent beschreven. Maar ook hem was geen lang leven beschoren; hij overleed in het huis in 1778. Zijn nagelaten inventaris bestaat voornamelijk uit een indrukwekkende lijst van in het huwelijk ingebrachte en later verworven lijf renten en obligatiën7. Anna Bodt (1727-1816) en haar dochter Louisa Wilhelmina waren de enige erven. Anna was van huis uit vermogend en had bovendien na het overlijden, in 1769, van haar eerste echtgenoot, Jacob Mogge, een aanzienlijke douarie gekregen. Jacob was immers één van de erfgenamen van de zeer rijke mr. Pieter Mogge, 'de weldoener van Zierikzee', wiens portret later uit de nalatenschap van Anna aan de stad kwam8. Rond 1807 had Maria Adriana nog behoorlijke kosten aan Havenpark 40 gemaakt. Daar het vooral om rekeningen voor timmer-, schilder- en glaswerk gaat, lijkt dit het moment waarop de achttiende-eeuwse vensters in de voorgevel ver vangen werden door de toen gangbare, grotere negentiende-eeuwse ruiten'. In 1807 overleed Maria Adriana. Het huis wordt nu op 4000 gulden geschat, terwijl het jaarlijks 350 gulden huur bleek op te brengen. Hendrik Anthony van Alphen van den Broeck erft het huis van zijn moeder en verkoopt het in 1813 voor 18.188 francs (ca. 8500 gulden) aan Anna Bodt"1. Anna Bodt, die het pand met haar dochter 44 jaar lang had bewoond, overleed in 1816 op hoge leeftijd. Het is spijtig dat van de families Van Alphen, Van den Broeck en Bodt geen por tretten bewaard gebleven zijn. Louisa Wilhelmina van den Broeck (1764- 1819), na 1816 dus eigenaresse van het huis, was in 1784 met Cornells Evertsen (1733-1809) ge trouwd. Deze had in Utrecht gestudeerd en was verwant aan de zeevaardersfamilie uit Vlissingen. Ook hij had in Zierikzee een aanmerkelijke staat van dienst opgebouwd. Hij was secretaris, pen sionaris, schepen, raad en burgemeester, overde ken en landrechter. Maar in 1795 legt Evertsen al zijn ambten neer, waarschijnlijk uit protest tegen de Fransgezinde politiek van de stad. Hij was trouwens niet de enige regent die op deze wijze blijk gaf van zijn afkeuring. Sommigen, zoals zijn aangetrouwde neef Hendrik Anthonie van den Broeck (zoon van Jan Cornelis), verlieten Zierik zee voorgoed. Evertsen stierf in 1809 en Louisa Wilhelmina hertrouwde in 1812 met Willem Frederik van dei- Burcht van Lichtenberg. Na het vertrek van de Fransen in 1813 trad Lichtenberg in Zierikzee op

Zeeland | 1996 | | pagina 6