"S LANDS KAMER TE ZIERIKZEF. als één van de commissarissen-generaal om na mens de prins van Oranje er een provisionele re gering te installeren. De commissarissen namen hun intrek in het huis 'de Mossel' en maakten deel uit van het stadsbestuur. Tot 1816 komen we Lichtenberg tegen als lid van de raad van Zierik- zee. Ondertussen is het huwelijk met Louisa Wilhel- mina op een mislukking uitgedraaid. In 1817 spant zij een echtscheidingsprocedure tegen Lich tenberg aan. De twaalf door haar opgeroepen ge tuigen verklaren dat hij haar bedreigt en soms zelfs slaat. Hij laat zich niet onbetuigd en beweert in het openbaar dat zij aan een venerische ziekte lijdt en dat hij haar haat. Hij is niet in zijn 'pocu- nieel belang' om toe te stemmen in een schei ding. Uiteindelijk krijgt de eiseres haar zin en wordt het huwelijk in juni 1817 op wettige gron den ontbonden. Over een financiële regeling of een boedelscheiding horen we niets. De naam van Lichtenberg duikt pas weer op na de dood van Louisa Wilhelmina in 1819- Hij eist dan bepaalde effecten uit de erfenis die hij in het huwelijk zou hebben ingebracht. Tot in 1823 procederen de universele erven tegen zijn vorde ringen. In dat jaar wordt zijn eis door de recht bank in Den Haag definitief afgewezen. De nalatenschap van Louisa Wilhelmina, die kinderloos stierf, is omvangrijk. Eén van de twaalf legaten gaat naar de driejarige Louisa Wil helmina Anna Cornelia Cullen. Zij krijgt duizend gulden, 'benevens het huis van de overledene, waardig volgens taxatie zes duizend zes hondert gulden, en alle de meubelen (met één uitzonde ring) volgens taxatie waard 4400 gulden'". Die uitzondering betrof twee tafels die met een be drag van 1500 gulden naar Suzanna Cullen in Dover gaan. De vriendschap met de Engelse fa milie Cullen moet lang hebben bestaan, want al in 1809 legateert Louisa Wilhelmina een koffertje met juwelen aan dezelfde Suzanna (oudste doch ter van William Cullen). Na aftrek van de legaten bleef voor de drie erfgenamen, verre familie van de overledene, nog een respectabel bedrag van

Zeeland | 1996 | | pagina 7