'S LANDS KAMER TE Z1ERIKZEE pakhuis bij te horen dat uitkomt in het Korte Groendal12. Jonkheer Karei Willem de Jonge 1798-1852) bewoonde het huis met zijn vrouw, Henriëtte van Breugel, en hun zes kinderen (afbeelding 6). Hij was secretaris en later wethouder van Zierikzee. ontvanger der registratie en domeinen, lid van de Ridderschap en van de Provinciale Staten van Zeeland. Het echtpaar beheerde een fonds tot ondersteuning van hunne bloedverwanten, die in armoede rnogten vervallen ,'13. Na de dood van haar echtgenoot verkocht Henriëtte van Breugel in 1757 het huis voor 5000 gulden aan haar zoon Willem Marinus Hendrik. In de koop akte wordt over een 'koetshuis' in het Korte Groendal gesproken. Mogelijk heeft ondertussen een verbouwing van het pakhuis plaatsgehad. Willem Marinus Hendrik (1824-1898) is de enige bewoner van Havenpark 40 die er geboren en gestorven is (afbeelding 7). Hij huwde Adriana Cornelia Keller en kreeg één dochter. Willem Ma rinus Hendrik had niet aan een universiteit gestu deerd. Hij beheerde het landbezit van de familie, was rentmeester van het kroondomein Schouwen en had vele jaren zitting in de Provinciale Staten van Zeeland. Zijn belangstelling ging vooral uit naar muziek. Door middel van subsidies stimu leerde hij het muziekleven in Zierikzee. In zijn tijd bezochten beroemdheden zoals de violist Jo seph Joachim, de pianist Anton Rubinstein en de zangeres Jenny Lind de stad. Zij logeerden in het huis aan het Havenpark". In de jaren zestig kocht De Jonge twee boerde rijen in Schuddebeurs die hij liet verbouwen. Deze buitenplaatsen worden thans permanent bewoond en dragen hun oude namen 'Mon Plai- sir' en 'Welgelegen' nog. In de negentiende eeuw bracht de familie alleen de winter in de stad door; in de zomer verbleef zij in Schuddebeurs. Na de dood van Willem Marinus Hendrik werd het huis in 1899 door zijn dochter voor 9000 gul den aan Willem ridder van Rappard verkocht. Deze was rechter bij de arrondissementsrecht bank te Zierikzee en bewoonde het huis slechts tot 1910. In dat jaar deed hij het voor 7000 gul den over aan een bedrijf. Hiermee was Rappard de laatste particulier die Havenpark 40 heeft be woond. Huidige situatie Het pand werd in 1910 aan de sigarenfabrikant Jongmans verkocht, die er zijn bedrijf in vestigde. Uit deze periode is een plattegrond bewaard ge bleven, zodat wij de toenmalige indeling kennen (afbeelding 8). In 1937 ruilden het Waterschap Schouwen (enkele huizen verderop gevestigd) en Jongmans hun panden. Het Waterschap maakte aanzienlijke kosten alvorens het huis op 7 de- Afb. 10: Gang van de voordeur uit gezien. Foto Beppy Everaerts. cember 1937 als directiegebouw te betrekken. Voor de ruil had men aan Jongmans 10.000 gul den betaald en de verbouwing kostte nog eens 35.000 gulden. Van die verbouwing zijn veel gegevens be schikbaar. De ontwerpen werden door architect G.A.C. Blok in Den Haag gemaakt en aannemer H. Stouten te Zierikzee voerde het werk uit. Op de nieuwe plattegrond kunnen we het best de veranderingen constateren (vergelijk afbeelding 8 met afbeelding 9). De kelder is verbouwd tot een kluis met een kleine voorhal en een kelder voor de bode. Op de begane grond is het linkerdeel van het huis veranderd in een kantoor, daarachter kwamen een nieuwe traphal en een kamer voor de griffier. De rechterkant met de bestuurskamer bleef vrijwel onveranderd. Op de bovenverdie ping ontstonden aan de straatzijde een vergader zaal en een smalle publieksruimte over de hele breedte van het huis. Daarachter werden een traphal met galerij en gang, een toilet, een garde robe en een trapopgang naar de zolder aange legd. Voor de inwonende bode kwam er een slaapkamer, evenals een kamer voor de ingenieur en een lichtdrukkamer. Op zolder werd voor de bode een logeerkamer ingericht, terwijl de no-

Zeeland | 1996 | | pagina 9