EEN NIEUW WATERSCHAP: ZEEUWSE EILANDEN 48 H. Eversclijk Op 1 januari 1996 vond in Zeeland een historische gebeurtenis plaats: het waterschap Zeeuwse Eilan den ging officieel van start. Het nieuwe waterschap omvat het gehele Zeeuwse gebied boven de Wester schelde, te weten hel werkgebied van de voormalige waterschappen Walcheren, Noord- en Zuid-Beve land, Tholen, Schouwen-Duiveland en het wegschap Walcheren, tiet nieuwe waterschap behoort hiermee tot de grootste en belangrijkste waterschappen van Nederland. Enkele cijfers Het waterschap Zeeuwse Eilanden voert alle ta ken uit die een waterschap maar zou kunnen en mogen uitvoeren: het beheert waterkeringen, wa terkwaliteit, waterkwantiteit en wegen. Het is dus een echt integraal waterschap, wat met name uit de volgende cijfers blijkt, die tevens aangeven hoe belangrijk dit waterschap voor Zeeland is: oppervlakte: 97.000 ha.; inwonertal: 260.000 (ge heel Zeeland telt 360.000 inwoners); lengte zee dijken/duinen: 324 km.; lengte wegen: 2257 km.; lengte waterlopen: 6000 km.; aantal gemalen: 64; aantal vervuilingseenheden: 388.200; aantal afval waterzuiveringsinstallaties: 15; aantal rioolpersge- malen: 90; lengte rioolpersleiding: 309 km.; be groting 1996: 96 miljoen gulden; aantal personeelsleden: 360. Aan het nieuwe water schap is ook de bestrijding van muskusratten in de gehele provincie opgedragen, en tot besluit voert het waterschap het beheer over het Zeeuws waterschapslaboratorium te Sluiskil. Het hoofdkantoor van het schap is in Goes ge vestigd en er zijn districtskantoren in Middelburg en Zierikzee, alsook een steunpunt in Sint-Maar tensdijk; voor deze nevenvestigingen is gekozen om de afstand burger-waterschap zo klein moge lijk te houden. Taken Van oudsher is de belangrijkste taak van de wa terschappen in laag Nederland de strijd tegen het buitenwater. Immers, een groot deel van de Ne derlandse bevolking leeft eigenlijk op de bodem van de zee. Met de komst van de Romeinen wer den de eerste dijken gebouwd, voornamelijk ri vierdijken, die ook als militaire wegen dienden. Het is niet voor niets dat de voorzitter van een waterschap nog steeds dijkgraaf wordt genoemd. En dat moet ook zo blijven, want die naam sym boliseert - bij alle veranderingen - dat de aan dacht voor de strijd tegen de zee nooit mag ver slappen: die erfvijand slaapt immers nooit! Naast deze uiterst belangrijke taak was ook van oudsher de ontwatering een belangrijke water- schapstaak. Droge voeten houd je immers door het zeewater buiten te houden, maar ook door het binnenwater naar buiten te brengen. Het feit dat nog steeds maar liefst 64 gemalen in het werkgebied van het waterschap Zeeuwse Eilan den in werking zijn, onderstreept dat nog eens extra. Ook cle zorg voor de polderwegen is logisch. In veel delen van het waterschap Zeeuwse Eilan den liggen wegen op of langs dijken, zelfs op de zeewering, zoals langs de Oosterschelde op Zuid- Beveland. Op Walcheren was de zorg voor we gen buiten de bebouwde kommen in handen van een samenwerkingsverband van gemeenten en waterschap: het wegschap Walcheren. Tegelijk met de vier waterschappen is ook het wegschap Walcheren per 31 december 1995 opgeheven en is de zorg voor de Walcherse wegen in handen van het waterschap gekomen. Dan is er sinds 1975 een buitengewoon be langrijke taak bijgekomen, namelijk de kwalita tieve waterzorg. In dat jaar besloten de Staten van Zeeland deze taak aan de waterschappen op te dragen en niet aan een apart zuiveringsschap, zo als in veel andere provincies het geval is. Van lie verlee is de kwalitatieve waterzorg steeds belang rijker geworden en niet meer weg te denken bij een waterschap als Zeeuwse Eilanden. Het is dus echt een kerntaak. Eigen wet. nieuwe categorieën Hoewel waterschappen als bestuursorgaan veel ouder zijn dan gemeenten en provincies (uit de samenwerking van meerdere buurtschappen kwamen vanaf de dertiende eeuw waterschappen voort als 'doelorganisaties'), was er tot voor kort geen afzonderlijke wet voor de waterschappen. Sinds 1 januari 1992 is dat veranderd: toen werd de Waterschapswet van kracht. Met de invoering hiervan werd niet alleen het waterschapswezen stevig in de wet verankerd, maar werd ook een geheel nieuw stelsel voor de samenstelling van het bestuur (de algemene vergadering) en de

Zeeland | 1996 | | pagina 14