54 NATUURTALENT IN ONTWIKKELING; OP WEG NAAR EEN HERSTELPLAN VOOR DE SCHELDE H.L.F. Saeijs, L.L.P.A. Santbergen, S.A. de Jong, W. van der Hoofd Ik. heb uit het water de taal opgediept: bet knerpen van schelpen en zeewier, de taalmuziek van de zeekoraal, het gelispel van mossels en krukels, het gespitste luisteren van lamsoren op de schorren en slikken der kreken Het Schelde-estuarium is in de loop van een tien tal eeuwen door een samenspel van mens. en na tuur tot stand gekomen. In die tijd hebben zich in dit gebied enorme veranderingen voltrokken. Eeuwenlang overheerste de natuurlijke dynamiek de effecten van ingrepen door de mens. In de twintigste eeuw werd de menselijke beïnvloeding steeds grootschaliger en de effecten daarvan wor den nu steeds pijnlijker zichtbaar: de Schelde is nu één van de meest vervuilde rivieren in West- Europa, grote delen van de rivier zijn ten be hoeve van scheepvaart en watervoorziening ge kanaliseerd, door indijking van schorren en uiterwaarden en door de aanleg van haven- en industrieterreinen heeft het Schelde-estuarium aan natuurlijke veelzijdigheid ingeboet, slib wordt veel minder clan in het verleden opgevangen in uiterwaarden of op platen en schorren en bezinkt in de rivier op in nautisch opzicht problematische plekken, zoals voor de Antwerpse haveningan gen, waar dan ook vrijwel voortdurend moet worden gebaggerd. Het estuarium is in een te krappe jas komen te zitten. De rivier heeft te weinig speelruimte, waardoor natuurwaarden steeds meer onder druk komen te staan en het estuarium versneld verslibt en verbindt. De natuurlijke overgangen loodrecht op de as van het estuarium - van diep water via ondiep water, slikken en schorren naar land - zijn op een groot aantal plaatsen minder geleide lijk geworden of zelfs verdwenen. Er is een tekort aan zout- en zoetwatermoerassen en aan brak slik en ondiep water. Met andere woorden: eco logisch vitale gebieden nemen versneld in opper vlakte en diversiteit af. De compleetheid van het ecosysteem zal blijvend worden aangetast wan neer we geen stap terug willen doen. Als we niet ingrijpen, zal de door de mens ingezette trend zich voortzetten. Om deze ontwik keling te doorbreken zullen Nederland en Vlaan deren de handen ineen moeten slaan om geza menlijk te werken aan het herstel van dit uiterst waardevolle en kostbare ecosysteem, dat we niet zomaar door onze vingers mogen laten glippen. Scbeldebeleid in Nederland Nederland ligt benedenstrooms van vier Europese rivieren: de Eems, de Rijn, de Maas en de Schelde. Het vuil dat met de rivieren wordt mee gevoerd, komt vroeg of laat in cle Nederlandse delta terecht. Bovendien hebben infrastructurele ingrepen bovenstrooms invloed op cle waterhuis- houdkundige situatie benedenstrooms. Dit alles legt een grote druk op cle watersystemen en het duurzaam beheer daarvan. In de Dercle Nota Waterhuishouding is daarom als uitgangspunt gekozen, dat de kwaliteit en het functioneren van watersystemen (zoals het stroomgebied van de Schelde) cle gezamenlijke verantwoordelijkheid moeten zijn van de staten die een stroomgebied delen. Bij het ontwikkelen van een internationaal waterbeleid en het uitvoe ren van een actieprogramma voor stroomgebie den als dat van cle Schelde is het van essentieel belang om te vertrekken vanuit een gezamenlijk gedragen visie. Belangrijke uitgangspunten hier voor zijn het voorzorgsbeginsel, cle aanpak van vervuiling bij cle bron en het principe cle vervui ler betaalt; deze beginselen staan centraal in het Nederlandse waterbeleid. In de Nota wordt deze basis vertaald in een meersporen-aanpak: 'het versneld terugdringen van verontreiniging', 'her inrichting' en 'geleiding van gebruik'. Voor het Nederlandse deel van de Schelde is het waterbeleid nader uitgewerkt in het Beleids plan Westerschelde. In de hoofddoelstelling wordt uitdrukkelijk gesteld clat de belangen van natuur èn scheepvaart gewaarborgd moeten zijn. Daarnaast dient ruimte te blijven voor andere be langrijke functies zoals visserij en recreatie. Dit betekent clat cle wensen van cle mensen moeten worden afgestemd op cle mogelijkheden van de natuur. Het Beleidsplan Westerschelde is opgezet als een gebiedsgericht, effectief coördinerend en sturend instrument om integraal waterbeleid uit te voeren. In dezelfde tijd als de Derde Nota Waterhuis houding is het Natuurbeleidsplan ontwikkeld en

Zeeland | 1996 | | pagina 20