SLUIS BIJ DE STADSSCHUUR 65 Alh. 3: Deel van tic kaart van Goliath. Kopergravure, z.n. en z.j. (verbeterd tloór A. \an Meyren, 1688). De sluis lag op de .ingegeven plaats. RAZ I 311. gracht aan de zuidkant van het Tuchthuis aan sloot op de zoute gracht aan de Schoorsteenve genssingel. Het vervolg op de Schoorsteenvegers- singel was de Pottenbakkerssingel. Daar was in l~59 de pottenbakker Adrianus Mattheus van der Weyde gevestigd. Hij was afhankelijk van de aan voer van turf, een brandstof die een hoge tempe ratuur kan opleveren. Tijdens de bouwwerkzaam heden konden de turfschepen niet bij hem voor de wal komen en daarom kreeg hij voor de duur an de werkzaamheden twintig pond per jaar als vergoeding voor de hogere vervoerskosten. Van der Weyde overleed in l~6l en zijn weduwe ver kocht het bedrijf met inbegrip van dit recht van 'dedomagement' (schadeloostelling). Ook de pachter van de watermolen kreeg vrijstelling van de pacht zolang het karwei duurde. Jacob Poley was in de jaren van de vernieuw bouw (1759-1"763) al een belangrijk man in Mid delburg die steeds betrokken was bij waterbouw kundige werkzaamheden. Hij moet als 'stadsfabriek' (gemeentelijk bouwkundige) een hele klus hebben gehad aan de voorbereiding en uitvoering. Als assistent kreeg hij zijn zoon ter be schikking, die hem - zo wordt uitdrukkelijk ver nield bij zijn overlijden zou kunnen opvolgen. Poley woonde op de Hoogstraat, dus met zijn neus op de bouwplaats. Van de sluis en wat daaraan vastzat, is een te kening uit 1763 bewaard gebleven die nauwkeu rig alle details laat zien. Op deze tekening zijn dan ook vermoedelijk alle wijzigingen te zien die in de loop van de werkzaamheden optraden. Het kan dus niet de oorspronkelijke bestektekening zijn. Het bestek bestaat niet meer, maar we heb ben wel de door Jacob Poley bijgehouden lijst van uitgaven van de werkzaamheden die door de thesauriers (kassiers) werden afgerekend met de betrokkenen. De gemeentelijke bouwkundige van Zierikzee. Bartholomeus van Es, was bij cle technische con trole van de werkzamheden betrokken: hij onder zocht het bouwterrein en de bestekken. Hij kreeg daar ruim 43 pond voor betaald, maar moest wel zelf vier weken lang zijn 'verteringen' betalen. Van Es overleed op 23 juni 1762 en in zijn plaats werden door de thesauriers de landsfabriek (pro vinciaal bouwkundige) Laurens van der Stel, een deskundige uit Vlissingen en de stadsfabriek van Goes benoemd. Zacharias Koolman was de aannemer van de twee kistdammen bij de Stadsschuur en de Win- terstraat, welke voor de som van 17.500 gulden werden gebouwd. De twee kleinere dammen bij het oude kleine sas aan de Goese Korenmarkt werden eveneens door hem aangenomen, en wel

Zeeland | 1996 | | pagina 35