SIGNALEMENTEN 76 George Sponselee, De Tweede Wereldoorlog in Oost Zeeuws- Vlaanderen. Hulst 1994, 96 blz., ISBN 961-223-0277. In dit boek worden de gebeurtenissen in Oost- Zeeuws-Vlaanderen in mei 1940 beschreven. De titel van het boek wekt dan ook verwachtingen die door de inhoud niet worden waargemaakt. De jaren van de bezetting en de komst van de bevrijders komen niet aan de orde. In de militaire strijd die met de Duitse inval be gon, had Zeeland een bijzondere rol. De provin cie viel buiten de capitulatie op 15 mei. Zeeuws- Vlaanderen onderscheidde zich door zijn ligging weer van de rest van Zeeland. De verdediging werd gevoerd door Franse en Belgische soldaten. De laatsten verlieten Zeeuws-Vlaanderen op 25 mei 1940. Het boek moet het hebben van de verhalen van enkele mensen van wie het leven drastisch veranderde door de oorlog. Bij voorbeeld een chauffeur van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij die met een gevorderde vrachtwa gen voor het leger moest rijden. Hij vluchtte voor de Duitsers uit en kwam via de Franse havenstad Brest op 19 juni in Engeland aan, om daar als keukenhulp van Koningin Wilhelmina te gaan werken. Ook is het interessant te lezen tot welke correspondentie het sneuvelen van een dienst plichtige soldaat uit Koewacht aanleiding heeft gegeven: brieven van het Centraal Registratiebu reau van het Afwikkelingsbureau van het Depar tement van Defensie, van de burgemeester van Houten en van de kinderboekenschrijver W.G. van de Hulst. De vele illustraties vullen de tekst goed aan. Wel is het jammer dat zij slecht afgedrukt zijn: vaag en vaal bruin. C. Kool Journaal van een wijnkoper. Belevenissen van Hendrik Brouwer (1769-1817). Samengesteld en van een inleiding voorzien door Peter Sijnke. Slibreeks nr. 74. Stichting Kunstuitleen Zeeland, Middelburg 1995. Prijs: 10,-. Dit journaal is een pareltje in de Slibreeks, een klein document humain dat een tipje van de sluier oplicht van de belevingswereld van voor aanstaanden in het Middelburg van weleer. Hen drik Brouwer staat met zijn fraaie portret op het boekje en nodigt de lezer uit tot een nadere ken nismaking met deze regent, die in een overgangs periode een belangrijke positie in het stedelijk bestuur innam en die daarna ook weer verloor. Dagboeken en memoires zijn een interessante bron van onderzoek, zeker als de betreffende persoon dicht bij het vuur van het stedelijk be stuur zat. In Zeeland zijn wij niet veiwend met een grote rijkdom aan wat tegenwoordig met een lelijk woord 'egodocumenten' worden genoemd. Het voorproefje dat Peter Sijnke ons in dit boekje heeft geboden, smaakt naar meer. Niet alleen de gebruikelijke familiegebeurtenissen zoals huwe lijk, geboorte en overlijden worden hier gememo reerd, er komt - gelukkig - meer aan bod: de in enting van zijn dochtertje met menselijke pokstof, de overstroming van 1808, medische problemen, en vooral politieke ontwikkelingen waardoor Brouwer lucratieve functies verloor en later weer andere (minder lucratieve) kreeg. Het interes santst zijn Brouwers belevenissen onder de Franse bezetting, zijn marchanderen om met alle vriendelijkheid tussen de oude regentenmacht en de nieuwe burgerlijke machthebbers door te lave ren, het verhaal van hoe hij, tegen wil en dank, zich aan het hoofd van de Engelse troepen Mid delburg binnen zag trekken, en het relaas van zijn aanwezigheid bij het bezoek van Lodewijk Napoleon aan Middelburg in 1809- Dit soort persoonlijke verhalen zijn een grote aanwinst voor het beeld van het verleden, dat hierdoor aan glans wint. J.L. Kool G.J. Lepoeter. De geheimen van de kerk. van Ka- pelle onthuld. Van Onze-Lieve-Vrouwekerk tot huis voor het Woord. Heemkundige kring De Be- velanden, Goes 1996. 504 blz., 206 illustraties. ISBN 90 70298 23 6. Prijs: 50. Eindelijk is het boek er dan. Ingewijden wisten dat eens het levenswerk van Lepoeter, zijn troe telkind, zou verschijnen, en nu is het grote mo ment eindelijk daar. Al met al heeft de auteur er nog niet eens zo erg lang aan gewerkt, maar de kerk is wel decennia lang 'zijn' kerk geweest. Grondig en minutieus is ieder detail van de kerk onder de loep genomen: ruim vijfhonderd pagi na's over één kerk tonen dat wel aan. Er is al veel geschreven over de fraaie middeleeuwse kerk van Kapelle met zijn karakteristieke hoekto rentjes, maar met deze publikatie is een over zichtswerk tot stand gekomen dat uniek is. Uiterst gedegen beschrijft Lepoeter werkelijk ieder as pect van de kerk: de ontstaansgeschiedenis, de diverse details van het gebouw en de toren, de graven en grafstenen zowel in de kerk als op het kerkhof, een enkele graftombe en een enkel wa penbord, het interieur en het meubilair, het orgel, de klokken en de uurwerken. Uiteraard worden ook de restauraties vermeld. Lepoeter beperkt zich niet, zoals vaak gebeurt, tot de bouwkun dige aspecten. Hij heeft getracht de rol van de

Zeeland | 1996 | | pagina 46