BOERELEUNTJE 41 doopt. Haar man, Jan Hubregse de Jonge, was eveneens van boerenafkomst. Hij werd op 29 juli 1779 'onder Oudelande' gedoopt. Samen hebben zij het café op de Grote Markt uitgebaat, maar Jan de Jonge overleed al in 1827. Leuntje zette de zaak toen alleen voort tot haar dood in 1862. Na haar overlijden nam Johannes Petrus de Witte de zaak over; hij was de weduwnaar van haar doch ter Sara de Jonge, die al in 1861 was overleden. Nog in 1862 hertrouwde hij met Constantia Ver beek. De naam van Boereleuntje, die het café 35 jaar lang in haar eentje had geëxploiteerd, bleef echter aan de zaak verbonden. Nog veertig jaar na haar dood kende iedereen in Goes Boereleun tje. Zo doet zich het merkwaardige geval voor, dat door de toevallige vondst van een schilderij met een Zuid-Bevelands motief in een Duits museum de bijnaam van een Goesse herbergierster, die al 134 jaar geleden is overleden, via mondelinge overlevering aan de vergetelheid kon worden ontrukt, en dat we ook nog iets te weten zijn ge komen over boeren vermaak rond 1900. Bronnen De archivalische gegevens zijn ontleend aan het kadaster, de burgerlijke stand en het bevolkingsregister van Goes, alsook aan het doopboek van de landspastoor. Ik dank de heer J. de Jonge te Borssele voor zijn hulp bij mijn naspeu ringen en Tiny Polderman te Veere voor haar adviezen. Gedrukte bronnen Bénézit, E. Dictionnaire critique et documentaire des peintres, dessinateurs et graveurs. Nouvelle edition. Tömes 4 et 9- Paris 1976. Coster, Ch. de. Zeeland door de bril van 1873(Oorspron kelijke titel: La Zélande.) Amsterdam 1965. Dreu, A.A. de. Kent U ze nog de Goesenaren. Deel 2. Zaltbommel 1978. Un cercle dam is. Belgische kunstenaars getuigen van hun tijd. Brussel 1975 (Monografieën over moderne kunst). Heise, K.A. e.a. Bilder aus der neuen und alten Well. Die Sammlung des Diamanthdndlers Ludwig Nissen. Kloster Cismar 1993- IToogerhuis, O.W. (red.). Kadastrale Atlas van Zeeland. Se rie Zuid-Beveland, deel 1: Goes-Kloetinge. Middelburg 1987. Warren, H. 'Zuid-Bevelandse meisjes in Parijs'. Zeeuws Tijdschrift 7 (1957) 108-113.

Zeeland | 1996 | | pagina 7