88 OCHN EN OAK 1 Afb. 8: Alma Frances Ochs, 'zich noemende en schrijvende Alma Frances Oakes'. Museum De Schotse Huizen, Veere. als bewindvoerder maakt hij zich zorgen. Hij krijgt 19 december bericht terug dat hij zich voor vragen en klachten kan wenden lot de heer H.A. Dreesen te Den Haag. die over het 'feindli- che Vermogen' gaat. Er is trouwens ook de vol gende dag al een brief van Dreesen aan Smit: Dreesen wil allerlei gegevens hebben zoals ei gendomsbewijs, hypotheekakte, aanslagbiljetten voor grond- en straatbelasting en ontvangen re keningen voor gedane reparaties. Dan schrijft Lohmann, commandant van het Zollamt in Veere, aan Smit dat hij voor zich en zijn manschappen die in De Struys getrokken zijn een huurovereenkomst zal sluiten vanaf 19 janua ri 1941. Hij zal - 200 per maand betalen, waarbij dan water, gas en licht, kolen voor verwarming en de was van 40 beddelakens is inbegrepen. Smit doet van deze overeenkomst verslag aan Dreesen op 8 maart; 22 maart laat hij weten nog steeds geen huur te hebben ontvangen, terwijl hij die hard nodig heeft om oude schulden van Alma te betalen. 25 maart krijgt hij bericht van Dreesen dat uit huur alleen rekeningen van na 10 mei 1940 voldaan mogen worden: met rekeningen van 1938 of 1939 heeft Dreesen niets te maken. Op 1 april 1941 is Smit eigenlijk uitgeschakeld. Hij schrijft tenminste aan Dreesen dat de ge meente Veere alle zaken betreffende De Struys overneemt. De commandant der bezetting van De Struys heeft bovendien gezegd niets met hem te maken te hebben. Toch blijft Smit zijn best doen Alma's zaken in het oog te houden, want er is een brief van 27 juni 1941 aan Kalf waarin hij meldt dat de Duit sers een inventarislijst van alle kunstvoorwerpen willen hebben, en of Kalf kan zorgen dat alles in Het Lammetje blijft, zoals dr. Münzer vorig jaar heeft beloofd. Op 10 augustus doet Smit zijn be klag bij Dreesen: het Deutsche Zollamt betaalt nog steeds geen huur. Er zijn noodzakelijke on derhoudskosten waar geen geld voor is. Dreesen reageert niet op het gebrek aan geld, maar laat in september nog eens weten dat Smit slechts on derbeheerder is en dat van hem wordt verwacht dat hij precies rekening en verantwoording aflegt aan Dreesen, de beheerder van vijandelijke goe deren. Uit bovenstaande gegevens, alle afkomstig uit de schenking die F. Smit in 1988 aan het Zeeuwsch Genootschap25 deed, valt te conclude ren dat Eric Smit zo lang mogelijk zijn best heeft gedaan Alma's zaken te behartigen. Hij kan daar bij wel fouten hebben gemaakt, maar dan te goe der trouw. Zo is het onduidelijk waarom men niet heeft geprobeerd vóór de Duitse inval de hele museuminventaris in veiligheid te brengen. Er is bij voorbeeld een rekening over 1939 van timmerman W. Adamse voor het maken van krat ten en kisten en het inpakken van verschillende meubelen. Waarschijnlijk heeft Alma Oakes wel plannen gehad al haar spullen op een veilige plaats onder te brengen, maar heeft ze niet ver wacht dat haar vertrek naar Engeland zo spoedig zou moeten plaatsvinden. In één van de brieven aan Bep en Eric Smit geeft ze uitgebreide instruc ties, zoals: All blankets to be well covered in pepper and newspaper and packed away - all linen to be placed in a safe place as possible'. In dezelfde (ongedateerde) brief vraagt ze of Din (zo noemt zij Eric Smit dikwijls) twee etsen van James McBey, die zeer kostbaar zijn, tegen vocht wil beschermen; ook de etsen van Walter Vaes hebben extra zorg nodig. Het blijft opdrachten regenen in de brieven. Alma beseft goed dat ze veel eist van haar vrien den. but I feel I can rely on you'. In haar eerste brief, van 2 september 1939, vraagt ze of Eric een ets van Lucy van Dam van Isselt wil opsturen naar Tilanus in Almelo met een rekening van 15. Daarvan moet 11,25 naar Lucy overge maakt, Eric moet zijn onkosten eraf houden en wrat overblijft is voor het dienstmeisje Marie. Nadat Smit geschreven heeft dat hij waarschijn lijk een huurder weet voor De Struys, betuigt Alma direct haar instemming, en wat heel belang rijk is, gezien de latere gebeurtenissen in Veere, ze verzoekt nogmaals: 'I will ask you to act as my agent, and pay off my bills for me. Take the usual commission on the rent for all your trou ble'. Gelukkig zijn door een vroeger dienstmeisje van Alma, Katrien de Jong, kisten met kleder drachten bewaard; het grootste gedeelte van de inventaris van De Struys is echter op last van de Duitsers naar Breda en Den Haag vervoerd. Hoe het zij, de brieven van Alma Oakes aan haar vrienden Bep en Eric Smit laten er geen twij fel over bestaan dat de verhouding tussen hen uitstekend was! Oorlogsgegevens uit het gemeentearchief Veere In het gemeentearchief van Veere is ook een map

Zeeland | 1996 | | pagina 10