OC.I IS EN OAKKS 89 met gegevens over het oorlogsgebeuren be treffende De Struys aanwezig2'1. Het bevreemdt nogal dat daarin de rol van de familie Smit volko men gebagatelliseerd wordt, zelfs afgekeurd. In de map zijn lijsten met alle mobilia die 14, 21 en 24 mei 1943 zijn weggehaald uit De Struys en Het Lammetje. De firma Van Marle en Bignell te Den Haag is door de Duitsers belast met het vervoer, maar die opdracht is overgenomen door de firma Boomaars in Breda. Een gedeelte van de inventaris gaat naar Den Haag; het grootste ge deelte blijft in Breda opgeslagen. Enkele stukken die voor Zeeland van belang kunnen zijn, wor den in Veere bewaard. Op 23 juni 1943 schrijft Kalf in een brief aan burgemeester Martijn dat hij de Duitsers heeft verzocht Alma's spullen te ontzien, daar zij voor nemens is alles aan de Staat der Nederlanden te schenken. Helaas is daar geen acht op geslagen. De meeste gegevens uit de 'Veerse' map zijn van na de bevrijding van Zeeland. Rijksarchivaris W.S. Linger stuurt 6 maart 1945 de Militaire Commissa ris in Zeeland, A.F.C. de Casembroot. bericht dat zijn voorganger A. Meerkamp van Embden een inventarislijst heeft opgemaakt van de inboedels van De Struys en Het Lammetje; helaas is alles in beslag genomen of gestolen door Duitse matro zen. Unger vindt het belangrijk zoveel mogelijk eigendommen van Alma te achterhalen. Zij heeft veel gedaan voor Zeeland, en doet nu weer enorm haar best om in Engeland hulp voor het geteisterde Veere te krijgen. Waarnemend burgemeester Kodde blijkt in maart ook een brief aan de Militaire Commissaris gestuurd te hebben: volgens hem zijn al in 1941 verschillende zaken weggehaald. Op enkele stuk ken na is de rest in 1943 naar Breda verdwenen. De paar dingen die in Veere gebleven zijn, kun nen ook nog gedeeltelijk onder het regiem van NSB-burgemeester Beversluis verdwenen zijn; Kodde is daar niet van op de hoogte. Rijksmonu mentenzorg district Zeeland-Zuid staat onder leiding van A. Rothuizen - gaat zich ook met de zaak bemoeien: zij willen graag lijsten met ver dwenen eigendommen en zullen proberen zoveel mogelijk te achterhalen. Er wordt veel over Eric Smit geschreven. De burgemeester laat De Ca sembroot weten dat het onzin is dat Smit zaak waarnemer van Alma Oakes is, zoals deze be weert. Hij vindt het helemaal belachelijk dat Smit over de oorlogsjaren een huur van 200 per maand wil hebben voor De Struys. Volgens de burgemeester hebben het gemeentebestuur, de rijksarchivaris en de Beauftragte W. Münzer de in ventaris opgeborgen, en heeft Eric Smit niets ge daan! Veel geruzie volgt. De Casembroot schrijft aan Smit in oktober dat er geen bewijs bestaat over de verschuldigde huur van 10.400 waarom Smit heeft gevraagd. Smit antwoordt wel degelijk een

Zeeland | 1996 | | pagina 11