96 KOHLBRUGGE EN ZOUTELANDE Alb. 4: Kerk uitgang te Zoutelande (begin 1900). Waardoor of door wie viel de keuze op Kohl- brugge De vraag wie de kerkeraad van de Zoutelande op het idee bracht om een beroep uit te brengen op Kohlbrugge willen we thans nader bezien. Hoe kwam men ertoe? Wat wist men te Zoutelande van de man die al jarenlang in Duitsland ver toefde? Was de kerkeraad op de hoogte dat hij in 1857 al beroepen werd door de Christelijke afge scheiden gemeente te Middelburg? de notulen van de kerkeraadsvergaderingen zoekt men tevergeefs naar een aanwijzing waar uit duidelijk wordt, wie de broeders te Zoute lande op dit punt van advies heeft gediend. Zon der nadere verklaring wordt op 11 mei 1865 genotuleerd dat brieven uitgaan naar de Classis en Provinciale Kerkvergadering met de medede ling dat de kerkeraad van de Hervormde ge meente te Zoutelande voornemens is H.F. Kohl brugge als predikant te beroepen. Wie met het voorstel kwam, wordt niet vermeld. Het antwoord op de bovengestelde vraag te vinden zou misschien een onmogelijkheid zijn geworden als niet, zoals eerder onderzoek heeft aangetoond", uit een brief van de echtgenote van ds. G.J. Gobius du Sart van Arnemuiden blijkt dat hij de persoon moet zijn geweest die als initiatief nemer kan worden beschouwd Gregorius Johan Gobius du Sart was een zoon van els. Joan Frederik Gobius du Sart. Geboren te Nigtevecht, was hij in 1857 predikant geworden in St. Johannesga-Delfstrahuizen, een Friese ge meente waar eerder zijn oudere broer Joan Jacob predikant was geweest. In 1861 kwam hij naar Zeeland omdat hij een beroep naar Arnemuiden had aangenomen. Walcheren was hem niet onbe kend, want zijn echtgenote Jonkvrouw Maria Wil- helmina Schorer was een dochter van mr. J.G. Schorer, raadsheer van het gerechtshof te Middel burg. Gregorius Johan Gobius du Sart was even als zijn vader en broer een geestverwant van Kohlbrugge. Het is daarom niet verwonderlijk dat hij, wanneer er te Zoutelande een vacature ont staat, zijn invloed aanwendt om Kohlbrugge daar te beroepen. Op welke wijze hij te werk is ge gaan, is niet duidelijk1". Kennelijk had hij reeds een dusdanig goede band met de kerkeraad van Zoutelande dat zij gaarne zijn advies opvolgden. Opmerkelijk is echter dat hij het resultaat van zijn inspanningen zelf niet meer heeft kunnen zien. Op de dag dat het beroep op Kohlbrugge werd uitgebracht, 29 mei 1865, kwam hij namelijk op de leeftijd van 33 jaar te overlijden aan de pok ken. In brieven die Maria Wilhelmina Gobius du Sart-Schorer na de clood van haar man zond aan een vriend, J.L. Bernhardi te Utrecht, schreef zij over de laatste levensdagen van haar man. Zij vermeldde het volgende: 'Op de sterfdag van mijn Gorius is Kohlbrugge hier te Zoutelande, op het eiland, met agreatie van de Koning beroepen. Dit heeft mijn Gorius nog met de kerkeraad veertien dagen voor zijn overlijden in orde gebracht, en ook dit hebben zijn ogen niet mogen zien'. Hieruit wordt duidelijk dat ds. G. J. Gobius du Sart de hand in het beroepingswerk te Zoute lande heeft gehad. Dat mevrouw Gobius du Sart er melding van maakt dat het beroep is uitge bracht met agreatie van de koning, heeft ertoe geleid dat in diverse publikaties gesteld wordt dat Gobius du Sart over het beroep contact heeft ge-

Zeeland | 1996 | | pagina 18