110 WILLEM LOOTENS Als organist was Lootens' taak niet slechts be perkt tot het spel tijclens de erediensten. Ook de oraties van de professoren aan de Illustre en La tijnse school dienden door hem met orgelspel te worden opgeluisterd. In verband hiermee werd aan Willem Lootens 'zoo voor hem als voor an dere muziekanten, die geassisteert hebben' 8:7:10 betaald voor verleende diensten bij de ora tie op 15 maart 1779 van Jona Willem te Water als professor in de wijsbegeerte en vaderlandse ge schiedenis. Soortgelijke betalingen vonden plaats bij de oraties van Ballot en Kist in 1788; nog in 1800 en 1803 werd Lootens gehonoreerd voor or gelspel in de Nieuwe Kerk bij zulke gelegenhe den. Een geheel andere oratie had plaatsgevon den in 1780: op 17 mei van dat jaar werd in de Nieuwe kerk het Choraal in iv Stemmen, Gecom poneerd door den Organist W: Lootens; hij Gele genheid der Lijk-Oratie op de Heer Professor J: Willemsen uitgevoerd (zie onder). Naast deze bespelingen verzorgde Lootens ook concerten op weekdagen. Een voorbeeld van een orgelconcert door Lootens is dat van 11 decem ber 1799: de 'Musicaale afbeelding' die we daarin op het programma terugvinden (deel ii, nummer 3), is typerend voor de smaak van het grote pu bliek uit die tijd. Als een bijzondere gelegenheid waarbij muziek klonk mag de Bataafse omwenteling niet onver meld blijven. Uit de stadskas werd Lootens 'bij gelegenheid der proclamatie van de alliantie met de Franse republiek op den 24 Juni 1795, voor reiskosten en vacatiën naar Antwerpen tot het en- gagament van vijf muzikanten 13:1:11' betaald. Doorgaans was de stadsorganist als professio neel musicus tevens leider van het collegium mu- sicum. In Middelburg was dit een tijdlang het ge val geweest, maar in het midden van de acht tiende eeuw berustte de leiding bij een violist: Christiaan Ernst Graaf'. Deze werd aanvankelijk opgevolgd door de uit Thiiringen afkomstige Frans Joachim Heinrichs. In de periode 1763 kreeg Lootens de leiding. In 1766 werd Heinrichs als kapelmeester van het college benoemd en in 1768 tevens tot conciërge van de concertzaal, die onder zijn leiding een steeds sterkere rol binnen het openbare muziekleven ging vervullen. Een belangrijke rol heeft Lootens gespeeld als adviseur bij de bouw en verbouwing van vele kerkorgels, onder andere vanaf 1768 met zijn broer Johan Pieter bij de vervaardiging van een nieuw orgel in de Grote of St. Lievensmonster- kerk te Zierikzee door Johan Hendrik Hartman Batz. In 1771 gaf Lootens in Zierikzee - op kos ten van zijn broer - een beschrijving van zowel het buiten gebruik gestelde Niehoff-orgel als het nieuwe orgel in deze kerk uit: beschryving van het oude en nieuwe orgel, in de groote- oe st. lle- vens monster-kerk der stad zierikzee. Beneffens, eenige Korte Aanmerkingen over de Oudste or- gelen, tot die op deezen Tycl. In de periode 1778-1783 adviseerde hij bij de bouw van het nieuwe orgel in de Oostkerk te Middelburg. Over dit project, dat veel tegensla gen kende, schreef hij later een bericht wegens het Nieuwgebouwde orgel in de Oostkerk binnen Middelburg in Zeiand (Middelburg 1809) om zijn optreden te rechtvaardigen. Verder keurde hij - naast vele andere orgels, ook buiten Zeeland - onder meer de orgels in de Vlissingse Engelse Afb. 3: De 150 psalmen. DE JJO PSALMEN en GEZANGEN, voor cle Stem, Orcrel en Clavecimbel O in Mttziek gehracft door van de Nieuwe-Kerk te Middelourcr in Zeeland.

Zeeland | 1996 | | pagina 36