D IVERTISSEMENT VI. 112 WILLEM LOOTENS Marc it. AOs. 4: 6 divertiments. III in D: March (Andante) - Tempo di Menuetto IV in C: Allegro Moderato - March - Menuet/Trio/Menuet D.C. - Var. 1 - Var. 2 V in Es: Poco Adagio - Menuet Grazioso/Trio/ Menuet D.C. VI in D: March - Allegretto - Larghetto - Allegro Assai Men kan de Divertissements beschrijven als korte suites met een speels karakter. Muzikaal vertonen deze stukken niet veel diepgang, maar in de huiselijke kring uit de tijd van Lootens hebben ze stellig hun weg gevonden, waarbij ze ongetwij feld niet uitsluitend op piano zullen zijn ge speeld Ofschoon zijn componeerkunst niet moet wor den overschat, verdient de historische betekenis van Lootens op het gebied van orgelzaken - waaronder ook zijn geschriften op dit terrein val len - en gemeentebegeleiding te worden onder kend. In zijn eigen tijd genoot Lootens waarde ring. Daarvan getuigt reeds de attestatie die hij bij zijn vertrek uit Maassluis meekreeg. Hij stond be kend als een knap klavierspeler, terwijl hij als or geladviseur bij vele keuringen betrokken werd. Als organist genoot hij aanzien, niet in de laatste plaats vanwege zijn consciëntieuze houding waar het de muziek in de eredienst betrof. Als compo nist was hij ook in het buitenland bekend, mede door de uitgave van de Six Divertiments in Lon den. Noten 1. Zie hierover uitgebreider A. Clement, 'Aspecten van het muziekleven in Middelburg ten tijde van het Stadhou derschap van Willem v (1751—1795)', in Zeeland 3/2, 63-69. 2. Uitgebreide informatie over Lootens' familie, voorzien van literatuurverwijzingen, vindt men in de inleiding van Exempla Musica Zelandica tv; daarom beperk ik me hier tot de hoofdlijnen. 3. Opgenomen na de voorrede in: W. Lootens, beschry- ving van het oude en nieuwe orgel, in de groote of st. llevens monster-kerk der stad zierikzee. Beneffens, eenige Korte Aanmerkingen over de Oudste ORGELEN. tot die op deezen Tyd (ZierikzjH 1771). 4. Zie noot 1. 5. F.A. Hoefer, 'Aanteekeningen betreffende de Klokken spellen van Middelburg', in azg vin (1902), 1-39, hier 33. 6. Zie over Willemsen LI. de Jong, 'Jacobus Willemsen (1698-1780). Lampeaans godgeleerde in het 'dierbaar' Mid delburg', in azg 1991, 33-122. Zie over het Choraal A. Cle ment, 'Drie Zeeuwse componisten van Psalmzettingen', in Zeeuws Tijdschrift AO (1990), 170-178, hier 174.

Zeeland | 1996 | | pagina 38