VERZAMELINGEN EEN BIJZONDERE ZONNEWIJZER 113 J.T.H.C. Schepman In 1995 kwam bet Genootschap door aankoop in het bezit van een bijzondere zonnewijzer: een stenen veelvlaks-zonnewijzer uit de zestiende eeuw. De steen is aangekocht van de heer Jean Pierre Schoutens te Retranchement, eigenaar van het hotel-restaurant Het Hof van Vlaanderen aldaar, die in zijn vrije tijd archeologisch speurwerk verricht. Tijdens een van zijn zoekacties ontdekte hij toevallig in een hoop oude stenen aan de rand van een weiland even buiten Sluis een merkwaardige steen, die bij nader on derzoek. een zonnewijzer bleek te zijn. De vindplaats gaf geen aanknopingspunten om de herkomst te bepalen. Het vermoeden bestaat dat op die plaats een klooster was gevestigd. De heer Schouten stelde in 1989 De Zonnewijzer kring op de hoogte van zijn vondst'Deze verzocht de auteur contact op te nemen. Dank zij dit contact kwam ten slotte de verwerving van het bijzondere object door het Genootschap tot stand. Kubusvormige zonnewijzers Er bestaan vrij veel kubusvormige zonnewijzers. Meestal zijn zij zuiver kubusvormig met vier vlak ken voor de tijdaanwijzing; een groter aantal vlakken door afschuiningen op de basisvorm komt minder vaak voor. Op een grasveld in Downing Site te Cambridge bevindt zich een ze- ventienvlakkige zonnewijzer uit 19133 Het Gruut- huse-Museum in Brugge bezit een stenen kubus- zonnewijzer uit 1576 en een kubusvormige kartonnen tafelzonnewijzer uit ca. 1780, vervaar digd te Neurenberg. In Horn in Zuid-Limburg is een zonnewijzer met 26 vlakken. Deze is door le- Afb. 1: Grondvorm van de zonnewijzer in perspectief. Te kening: J.T.H.C. Schepman. den van De Zonnewijzerkring geheel gerestau reerd3. Verder vindt men hier te lande voorbeel den te Delden, Doetichem en Vianen'. P. Terpstra heeft een aantal exemplaren beschreven3. Hij te kende een bouwplaat van een zeventienvlaks zonnewijzer. Een zeer bijzondere, uit 1578 date rende veelvlakkige tafelzonnewijzer uit de werk plaats van Hans Koch te München is door R. Rohr beschreven6. In oudere werken vindt men ook kubusvor mige zonnewijzers vermeld. Van Nierop (1659) schrijft dat Stevin de veelvlakkige zonnewijzer een 'Gesneen teerlinck' noemde, letterlijk een ge sneden dobbelsteen, dat wil zeggen een kubus als grondvorm met afgeschuinde hoeken. Afb. 2: Vlak 3 en aangrenzende vlakken van de zonnewij zer. Tekening: J.T.H.C. Schepman.

Zeeland | 1996 | | pagina 39