SIGNALEMENTEN De Adriaanse's de van der Weel's; '90 jaar Zeeuwse advocatuur. Adriaanse van der Weel advocaten, Middelburg, september 1995. 68 pagi na's; foto's en tekeningen. Prijs: 15.(inclusief verzendkosten). In september 1995 verscheen het boekje De Adri aanse's de van der Weel's; 90 jaar Zeeuwse ad vocatuur. Aanleiding voor deze publikatie was het terugtreden van mr. F.K. Adriaanse als advo caat bij het kantoor Adriaanse van der Weel. Nadat in 1988 mr. J.J. van der Weel zich reeds had teruggetrokken, is hierdoor de betrokken heid van genoemde families bij het kantoor beëindigd. In dit boekje wordt uitvoerig de ge schiedenis van de kantoren Adriaanse en Van der Weel aan de orde gesteld. Door een fusie in 1977 ontstond het huidige kantoor. Aan de geschiede nis van de beide kantoren wordt in aparte hoofd stukken veel aandacht besteed. Mede door de kleinschaligheid van Zeeland komen de betrok kenen bij beide kantoren elkaar op bestuurlijk en maatschappelijk terrein geregeld tegen. De geschiedenis begon voor het kantoor Adri aanse op 30 november 1904 met de beëdiging als advocaat van mr. Johannes (J.J) Adriaanse. Het mag zeker voor die tijd bijzonder worden ge noemd en nu bewondering wekken, dat iemand uit Hulst met een drukke deurwaarderspraktijk in enkele jaren het staatsexamen A behaalt. In het zelfde jaar voltooide J. Adriaanse de rechtenstu die, om al op 28 november 1904 op stellingen te promoveren. Vervolgens vestigde hij zich als ad vocaat in Middelburg. In het boek komt een aan tal zaken aan de orde, waarbij opvalt dat het kan toor veel maritieme zaken heeft behandeld. De andere tak van Adriaanse Van der Weel heeft eveneens een eigen ontstaansgeschiedenis. Mr. A.J. van der Weel legde na zijn hbs-opleiding het staatsexamen af, om daarna rechten te gaan studeren. In 1921 trad, hij toe lot het advocaten kantoor van mr. P. Dieleman in Middelburg. Na verloop van tijd vestigde hij zich zelfstandig. Hij raakte vooral bekend door een aantal geruchtma kende strafzaken. De geschiedenis van het advocatenkantoor kent een aantal opvallende aspecten. Zowel J. Adriaanse als A.J. van der Weel hebben actief deelgenomen aan het bestuurlijk en maatschap pelijk cultureel leven in Middelburg en in Zee land in het algemeen. Eerstgenoemde was lid van de Middelburgse gemeenteraad en van Provin ciale Staten. Aan vele verenigingen en instellin gen leverde hij een bestuurlijke bijdrage, zoals de bekende Middelburgse vereniging 'Uit het volk voor het volk', muziek- en sportverenigingen en de Zeeuwse afdeling van de avro. A.J. van der 117 Weel was van 1944 tot 1946 waarnemend burge meester van Middelburg. Lid van het College van Gedeputeerde Staten is hij geweest van 1946 tot 1962. Zijn vele activiteiten voor de samenleving hebben er onder meer toe geleid dat hij in 1964 ereburger van Middelburg is geworden. Ook de volgende generaties zijn op vele fron ten actief geweest. Zoon mr. J.J. van der Weel, la ter ook tot het kantoor toegetreden, was onder meer wethouder van Middelburg en later voorzit ter van het Nederlandse Rode Kruis. In de verschillende hoofdstukken wordt soms smakelijk verhaald over de nevenactiviteiten van beide advocatenfamilies, waarbij persoonlijke anekdoten over kantoorgenoten en medewerkers niet ontbreken. Veel gebeurtenissen die deze eeuw hun sporen in Zeeland hebben achtergela ten, komen terug in de geschiedenis van beide kantoren. Bijzondere periodes in de geschiedenis van cle provincie, zoals de periode 1940-1945 en de ramp van 1953, zijn van invloed geweest in de beide kantoren. De persoonlijke ervaringen van de verschillende vertegenwoordigers van beide advocatenfamilies daarbij geven de hoofdstukken dit boek zeker veel 'kleur'. Uit cle vele verhalen blijkt ook hier, hoe de Zeeuwse samenleving functioneerde. Het in het toenmalige Middelburg bestaande verschijnsel van rangen en standen is duidelijk herkenbaar. Zo kan men lezen op welke manier de eerste stagiair wordt ontvangen in de Middelburgse samenleving: de president van de rechtbank wenste bij hem uitgenodigd te worden voor het eten. Door de combinatie van verhalen over de juri dische praktijk en de cultureel maatschappelijke activiteiten van betrokkenen, krijgt de lezer een goed beeld van de ruim '90 jaren' van dit kan toor. Aandacht wordt geschonken aan vele rechtza ken op maritiem en bestuurlijk gebied. Zaken met een internationaal karakter komen aan bod. Is het eigenlijk niet uniek dat een Zeeuws advo catenkantoor bij een procedure tegen de Staat der Nederlanden tot aan de Hoge Raad terug grijpt op een vredesverdrag uit 1323 over de 'Wielingen'? Zeeuwser kan het niet: juridische be trokkenheid bij de dreigende stakingsacties bij de veerdiensten. Resultaat was dat op een zaterdag avond in 1983 de president van de rechtbank sta kingen verbood. De ondertitel - '90 jaar Zeeuwse advocatuur' - zou de indruk kunnen wekken dat het vooral gaat om toepassing van rechtsregels in Zeeland en het functioneren van een advocatenkantoor in deze tijd. Dat is waar, maar daarbij schenkt het boek veel aandacht aan de grote betrokkenheid bij en persoonlijke inzet van alle betrokkenen bij

Zeeland | 1996 | | pagina 43