118 signalementen dit kantoor voor de samenleving. Dat maakt het meer dan lezenswaard. Bovenal geeft deze uit gave aan de hand van de geschiedenis van het advocatenkantoor een boeiend beeld van de Zeeuwse samenleving gedurende negentig jaren. Voor iedereen die geïnteresseerd is in Zeeland is dit boek de moeite waard. Het is zeker meer dan een relatiegeschenk! M. Zonnevylle Jean-Pierre van Roeyen (red.), Uil Vlaamse bo dem. 10 archeologische verhalen (Sint-Niklaas 1996). Een uitgave van de Vlaamse Vereniging voor Archeologische Onderzoek en de Archeolo gische Dienst Waasland. 140 blz., geïllustreerd. Prijs: bef 500. Deze bijzondere catalogus, die de gelijknamige tentoonstelling begeleidde welke in het Stedelijk Museum te Sint-Niklaas tot eind mei te zien was, bevat tien bijdragen waaraan in totaal door der tien auteurs is meegewerkt. Het bijzondere van de catalogus is de wijze waarop de meest recente archeologische vondsten in Vlaanderen onder de aandacht van het grote publiek worden gebracht. Men heeft ervoor gekozen om in tien afzonder lijke verhalen met woord en beeld een overzicht te geven van opgravingen die een periode van 80.000 jaar geleden tot circa 1700 bestrijken. Eeen bezoek aan deze tentoonstelling was op zich al een prettige ervaring: veel begeleidende informa tie en geen vitrinekasten vol met schreven, scher ven en nog eens scherven. Elke van de tien verhandelingen geeft kort en bondig een verslag van de belangrijkste opgra- vingsresultaten en laat een aantal goed gekozen foto's van de opgraving zien, vergezeld van en kele tekeningen, kaarten, luchtfoto's, e.d. We doen een greep uit de catalogus. Twee opstellen zijn gewijd aan de Steentijd (Aalter en de Wase polders). Een verhandeling behandelt de vond sten uit de bronstijd, waarin de samenwerking van de luchtfotografie en de archeologie heeft geleid tot de ontdekking van talloze grafheuvels. Vier stukken gaan over de Romeinse periode; daarin komen onder meer het kamp te Malde- gent-Vake en het Gallo-Romeinse grafveld van de vicus te Waasmunster-Pontrave aan de orde. Ook de site van Kerkhove en van Kruishoutem-Kapel- lekouter (cultusplaats) passeren de revue. Vrij spectaculair is het verhaal over de motte 'Hoge Andjoen' te Werken-Kortemark, waarvan voor het illustratiemateriaal en de immense afmeting van de site tot de verbeelding spreken. Hoewel de tentoonstelling voorbij is, blijft de pu- blikatie van waarde vanwege haar kort en bon dige samenvatting van de huidige stand van het archeologische onderzoek in onze Euregio. Adrie de Kraker Handelingen van de Maatschappij voor Geschie denis en Oudheidkunde te Gent, Nieuwe Reeks, xlix (1995), 332 blz., geïllustreerd. Prijs: bef 750. De Maatschappij voor Geschiedenis en Oudheid kunde te Gent bestaat reeds meer dan honderd jaar en geeft sinds 1944 een nieuwe reeks Hande lingen uit. Deel xlix is in april verschenen. Het bevat tussen de tien artikelen en de bibliografie van de geschiedenis van Gent over de jaren 1994-1995 nog drie bijdragen die van belang zijn voor Zeeland. In twee verhandelingen (van respectievelijk H. Thoen en W. de Clercq en van J. Bastiaen en C. Verbruggen) worden de opgravingen van de Gallo-Romeinse aanwezigheid te Adegern en Mal- degem (173-174 na Chr.) beschreven. Thoen en De Clercq noemen hun bijdrage (p. 1-33) de eer ste in een rij om de Gallo-Romeinse aanwezig heid in het Meetjesland te bestuderen. Zij behan delen vooral het aangetroffen aardewerk. In de tweede bijdrage (p. 33-45) worden de archeobo- tanische vondsten uit het Romeinse kamp te Mal- degem geanalyseerd. Het botanische materiaal weerspiegelt een 'pioniervegetatie, graslanden, ruigtes en bossen en struwelen'. Ook wordt inge gaan op de rogge en op één kokommerzaadje - en dat alles vlak bij de grens te Aardenburg! In een derde bijdrage (p. 177-197) gaat onder getekende in op het grondbezit van de abdij De Bijloke in de Vier Ambachten tussen 1200 en 1600. De opbouw van het bezit van dit cisterciën zerklooster en de exploitatie ervan komen aan de orde. Tevens wordt inzicht verschaft in de toen malige pachtverhoudingen, de bedrijfgrootte en de afbouw van het bezit tijdens de troebele zes tiende eeuw, toen het bezit door inundatie goed deels verloren ging. Volgens de auteur kwam bijna de helft van het inkomen van abdij uit de Vier Ambachten, dat op zijn beurt werd aange wend ten behoeve van de ziekenzorg in het Bij lokehospitaal te Gent. Adrie de Kraker

Zeeland | 1996 | | pagina 44