120 MEDEDELINGEN Advertenties in het tijdschrift Zeeland Sinds kort is liet mogelijk om te adverteren in het tijdschrift Zeeland. Indien u een advertentie wenst te plaatsen, neemt u contact op met het se cretariaat van het Genootschap. De prijs van een advertentie over een halve pagina bedraagt 300,-, de prijs van een advertentie over een hele pagina is 600,-. Werkgroep Film/Media/Cominunicatie Op 3 september heeft de Commissaris der Konin gin in de Provincie Zeeland, drs. W.T. van Gelder, in Huize 's-Hertogenbosch onder auspiciën van de Werkgroep Film/Media/Communicatie een le zing gegeven onder de prikkelende titel 'Neder land heeft een verkeerd beeld van Zeeland - en de Zeeuwen houden dat in stand'. Hierna werd hij kritisch ondervraagd door een panel van drie Zeeuwse journalisten, te weten Cees Maas van De StemPeter Joosse van Omroep Zeeland en Mieke van der Jagt van de Provinciale Zeeuwse Courant. Het publiek was uitdrukkelijk uitgenodigd om zich in de discussie te mengen. Deze bijeenkomst is mogelijk gemaakt door de zeer gewaardeerde bijdragen van ing Bank en Accountantskantoor Rijkse te Middelburg. De lezing van 3 september en de in de Agenda van deze aflevering van het tijdschrift aangekondigde lezing van 8 oktober houden nauw verband met elkaar. De media ge ven in hun berichtgeving niet alleen de actualiteit weer, maar zijn ook beeldbepalend en opinievor mend. In het lopende onderzoek van de Werk groep naar het leven en werk van de Zeeuwse journalist Frederik van Sorge komt heel sterk naar voren hoe deze in de vorige eeuw zowel de grafi sche als de sociaal-politieke kaart van Zeeland sterk heeft beïnvloed. Hoe moderne communica tiemiddelen ons tegenwoordig uitzicht geven op de welhaast onbegrensde mogelijkheden van een werelomvattende electronische snelweg als Inter net willen wij u later, samen met Zeelandnet, nog maals demonstreren. Wordt lid en help ons met uw steun onze doelstellingen te verwezenlijken. Werkgroep Geologie Dit najaar zal de werkgroep Geologie speciale aandacht besteden aan het ontstaan van de Noordzee en het Noordzeebekken. Op zaterdag 21 september is er een excursie naar het eiland Voorne, waar een boring bezich tigd wordt die een diepte bereikt van 107 meter, waaruit talloze zoogclierresten uit het Oud-Pleis- toceen naar boven zijn gekomen. Op vrijdag 18 oktober is er een lezing met dia's door F. van Nieulande, Nieuw en St. Joosland over Tertiaire en Kwartaire geologie en stratigra fie in diverse ontsluitingen in België. Op 22 november is er een lezing met dia's door C. Laban, Rijks Geologische Dienst, Haarlem over de geologie van het Nederlandse deel van de Noordzee. Op vrijdag 13 december is er een lezing door dr. J. de Vos, Nationaal Natuurhistorisch Museum, Leiden over de fauna-opeenvolging in het Pleisto ceen, waarbij in het bijzonder aandacht zal wor den besteed aan de rol die de Oosterschelde- vondsten daarin spelen. De lezingen worden gehouden in het huis 's- Hertogenbosch, aanvang alle avonden 20.00 uur. Voor inlichtingen: A.C. Rijken, tel. 0118-636488. Historische Studiedag Zeeuwse industriële erfgoed De Werkgroep Historie en Archeologie organiseert op zaterdag 9 november .1996 te Vlissingen haar 10de Historische Studiedag onder de titel 'Het in dustrieel erfgoed, sporen van techniek in Zee land'. In het kader van het Jaar van het Industrieel Erfgoed vinden overal in Nederland activiteiten plaats. Om te voorkomen dat veel 'jonge monu menten' verloren gaan, is er de laatste jaren vooral aandacht voor de periode 1850-1940. Op de studiedag wordt in diverse lezingen ingegaan op de vele industriële monumenten die Zeeland rijk is. De inleidende lezing wordt verzorgd door drs. P. Nijhof van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg te Zeist. Dr. W. van den Broeke van de Universiteit Utrecht behandelt ontstaan en ont wikkeling van de Zeeuwse spoorlijn. H. Bouw man, secretaris van de Nederlandse Gemalen Stichting, houdt een voordracht over de monu menten en de strijd tegen het water. De bekende scheepsbouwer Willem Vos uit Lelystad vertelt over de houten scheepsbouw in de 17de eeuw. Tevens zal een film over de bouw van de Batavia worden vertoond. Ir. J.H. Sinke van de Bouwwin- kel Zeeland gaat in op het Monumenten Inventa risatie Project en het Monumenten Selectie Project in Zeeland. De studiedag vindt plaats in het Arse naaltheater te Vlissingen tussen 9-30 en 16.15 uur. Deelname is mogelijk door overmaking van 45,- inclusief lunch, koffie en thee) op girorekening 3719924 van de Werkgroep Historie en Archeolo gie. Na inschrijving wordt het volledige pro gramma met verdere aanwijzingen toegezonden. Wandtegels in de 17e eeuw In het kader van de voordrachten over lopend onderzoek houdt dr. J. Gierveld voor de Werk groep Historie en Archeologie op 15 oktober een voordracht over 'De toepassing van beschilderde wandtegels in de Middelburgse abdijgebouwen in de 17e eeuw. Een onderzoek van méér dan regio nale betekenis.Eind 16e eeuw kwam het gebruik van gedecoreerde wandtegels in zwang. In de re keningen van de abdij is deze ontwikkeling op de voet te volgen, wat nauwkeurige datering mo gelijk maakt. 15 oktober, Huize 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 49, Middelburg, aanvang 20.00 uur.

Zeeland | 1996 | | pagina 46