OCHS EN OAKES 85 den 'de voorgevel te verbeteren b.v. het verande ren van de onderste vensters en het bijbouwen van een of meer etages, zonder dat het Zeeuwsch Genootschap den steen kan laten wegnemen Over monumenten of monumentenwetten wordt kennelijk in 1917 zowel door biologen als door kunsthandelaren nog niet moeilijk gedaan. Albert Ochs besluit zijn brief met de medede ling dat hij zijn dochter Alma heeft verteld dat zij beide, zoals door het Genootschap aan de heer Rooseboom is voorgesteld, 'eereleden' van het ZGW zullen worden, in ruil voor de gevelsteen! Genoemde Matthijs P. Rooseboom is al jaren een vaste gast in huize 'In den Struys'. Hij heeft zelfs bij de heer Ochs gelogeerd toen hij zijn be kende boek over de Schotse staple schreef1". 16 januari 1918 beantwoordt Rooseboom een brief die hij kennelijk van het Genootschap heeft ont vangen om opheldering over die 'eerelidmaat schappen' te geven. Hij beweert dat hij slechts heeft bedoeld dat Albert Ochs wel gratis lid zou mogen worden in ruil voor de schenking van de dodo. 'Over zijn dochter sprak ik nooit en dat maakt hij er maar bij', schrijft Rooseboom. Hij merkt over de gevelsteen nog wat raadselachtig op: 'Om U de waarheid te zeggen hecht ik niet aan de echtheid, 't Is iets van later datum en ik meen dat er nog een ander gedierte onder zit, maar spreekt U er maar niet over"7. Misschien toch nog een verborgen struisvogel? In het ar chief is ook een concept aanwezig van het con tract tussen het Genootschap en de heer Ochs betreffende de verkoop van de gevelsteen, opge- Afb. 5: Eerste expositie van de 'schilders van Veere', 1916. Gemeente archief Veere. maakt door notaris Blaupot ten Gate"1; of het ooit getekend werd, is niet duidelijk. Waaraan Albert Ochs zijn lidmaatschap nu ook te danken heeft, lid wordt hij! Woensdag 6 maart 1918 staat hij volgens de notulen van een verga dering van het Genootschap op de kandidaten lijst, die woensdag 1 mei wordt goedgekeurd1". Hij is lid gebleven tot zijn overlijden eind 1921. Alma Frances fakes werd in 1935 lid van het Zeeuwsch Genootschap, kennelijk niet door on derhandelingen over de gevelsteen. Misschien heeft zij haar lidmaatschap te danken aan het boek dat ze in 1932 geschreven heeft of aan de door haar gehouden lezingen over Veere7". Het is ook mogelijk dat het bestuur inmiddels haar ver diensten voor Zeeland waardeerde: het museum trok duizenden bezoekers per jaar! Haar naam komen we voor het laatst tegen in de ledenlijst van 1961. De Nederlandse musea in oorlogstijd71 We zullen eerst de positie van de Nederlandse musea in het algemeen gedurende de Tweede Wereldoorlog bezien, en daarna onze aandacht richten op het museum in Veere. Reeds in de twintiger jaren heeft dr. J. Kalf, di recteur van Monumentenzorg, bij de Nederlandse regering aangedrongen op de bouw van beton nen kelders om onze kunstschatten te bewaren in oorlogstijd. Pas in 1938, toen Kalf zijn nota 'Be scherming van kunstwerken tegen oorlogsgevaar' j~HGtJse tl U/O LTS rt

Zeeland | 1996 | | pagina 7