XOTKN IN ZEELAND 131 .navelruppia en zannichellia is daar waarschijnlijk lebet aan. Veel van de favoriete flamingo prooien honden zich graag tussen deze onderwa ter-struwelen op. In de jaren zeventig en tachtig leken de flamin go's 's zomers meer buitengaats, met name in de Oosterschelde, te verblijven, terwijl ze in het win terhalfjaar vaker in kleinere wateren als de inla gen, de Schelphoek en het Dijkwater gezien wer den. Tegenwoordig zijn de vogels 's zomers grotendeels afwezig. Het gros van de waarnemin gen valt nu in de periode augustus-mei, met een top van december tot april. De 'top' ligt op 48 exemplaren tijdens de december-telling van 1989. In maart 1993 werden 44 Chileense en drie Euro pese flamingo's gezien in het Krammer-Volkerak. Het 'verdwijnen' in de zomer heeft waarschijn lijk te maken met de vestiging, rond 1982, van een broedkolonie van - eerst enkel Chileense - flamingo's in het Zwillbrocker Venn, een Duits moerasgebied net ten oosten van Groenlo (Ach terhoek). Sinds 1993 broeden hier ook Europese flamingo's en zijn tevens gemengde broedgeval- len geconstateerd. Uit waarnemingen van in Zwillbrock gekleurringde jongen weten we in middels zeker dat veel van de vogels uit deze ko lonie buiten de broedtijd in de Zeeuwse Delta te vinden zijn. Zo werd in juli 1993 aan de Philips- dam een paartje Europese flamingo's met een nog bedelend jong gezien. Niet alle 'Zeeuwse' flamingo's trekken 's zomers naar Zwillbrock; een deel lijkt zich dan op te houden in het IJssel- meergebied, de Lauwersmeer en het Waddenge bied. In al die gebieden zijn flamingo's in de zo mer talrijker dan in de wintermaanden. Vanaf midden jaren tachtig worden nu en dan tussen de Chileense en Europese flamingo's en kele exemplaren van de Caraïbische flamingo herkend. Waarnemingen van deze soort zijn be kend uit de Grevelingen, het Veerse Meer en het Krammer-Volkerak. Ook is er een eenmalige waarneming uit de Braakman op 1 juni 1984. De Afrikaanse kleine flamingo wordt pas de laatste jaren geregeld waargenomen in de Delta, vooral in het Markiezaat en in de Grevelingen. Sinds 1994 wordt geregeld een groepje van drie exemplaren gezien rond de Hompelvoet in de Grevelingen. In strenge winters kunnen de bij ons overwin terende flamingo's in de problemen komen. Zo werden in de winters van 1978-1979, 1985-1986 en in januari 1996 verzwakte en dode exempla ren gevonden in onder meer de Grevelingen en het Markiezaat. Overigens zijn de vogels in de Zuidfranse Camargue ook niet veilig; zo stierven hier in een vorstperiode in januari 1985 zo'n 7.000 van de 20.000 aanwezige vogels als gevolg van de koude. Waar vandaan Erg spannend is het te filosoferen over de her komst van de nu in Zeeland rondvliegende fla mingo's. In dat kader is het bepaald opmerkelijk dat nog nooit melding is gemaakt van een in een dierentuin of wildpark geringde flamingo, terwijl het gros van daar verblijvende vogels zo'n ring om de poten heeft. Het meest waarschijnlijk lijkt de optie dat nu en dan een in het nauw gedreven illegale handelaar een partijtje flamingo's heeft la ten vliegen om van het bewijsmateriaal af te zijn. Dat dit soort lieden in staat is om de vogels zo maar achter te laten, werd januari 1995 weer eens bewezen door de macabere vondst van een ver laten bestelbusje op een haventerrein in Vlaande ren met dode en stervende kroonkraanvogels, Caraïbische, Chileense en Europese flamingo's.

Zeeland | 1996 | | pagina 13