148 GENOOTSCHAPSVERZAMELING K> Afb. 1: Plattegrond van Middelburg, ca. 1560 gemaakt door Jacob van Deventer. Het Molenwater (Houwer) lag toen buiten de stadsmuren en had geen open verbinding met de stadsgracht, raz zg zi i 295. Nieuw en Sint Joosland in de Welsinge uitmondt. In 1540 wordt dit kanaal in de stad doorgetrok ken en ontstaat de Nieuwe Haven. Ten behoeve van deze haven wordt in 1551 bij de Stadsschuur een spui met een tweede getijmolen in gebruik genomen. Op de oudst bekende plattegrond van Middel burg, omstreeks 1560 door Jacob van Deventer vervaardigd, ligt het Molenwater aan de noord- oost-zijde buiten de ommuurde stad en heeft hei geen open verbinding met de stadsgracht. Hei spuikanaal met de getijmolen, gelegen tussen de huidige Spuistraat en de Molstraat, ligt wel bin nen de stadsmuren. De geschiedenis van deze molen is onduidelijk. Zeker is dat het stadsbe stuur tussen 1556 en 1562 een nieuwe getijmolen op de Spuibrug laat bouwen. Van deze molen die rond I860 is gesloopt, bestaat een aquarel van J.H. Hollestelle naar een verloren schilderij van J.F. Schütz uit 1863'. Op de aquarel is te zier dat de dwars over de spuibedding gebouwde molen twee 'duikers' heeft: de linker fungeert als afsluitbare doorvaart en in de rechter is het wa terrad aangebracht. Nu nog is in de tuin van het pand Spuistraat 2 de met natuursteen omrandde rechterdoorgang te zien. l'it een plattegrond van Pieter Bast, getekend in 1594, blijkt dat de stadsmuur/waterkering tussen de stadsgracht en het Molenwater voor een deel is verdwenen, waardoor het Molenwater in open verbinding met de stadsgracht staat. Het gevolg is dat de gracht, die aanvankelijk met zoet water was gevuld, verzilt. Nu nog groeit langs de Heren gracht de zoutminnende zeeaster. Bij de huidige Seisbinnenbrug lag een dam, de Seisdam, waar door de twee watersystemen voor het schuren van respectievelijk de oude en de nieuwe haven gescheiden waren. De Herengracht en het Molen water vormden het ene systeem en de grachten tot de Stadsschuur het andere. In 1700 wordt in de Seisdam een duiker aangelegd, waardoor beide watersystemen tot één systeem worden'. Bij de stadsuitleg van 1595-1598 komt het Mo lenwater, dat in de afgelopen eeuwen nog ver- Afb. 2: Plattegrond van Pie ter Bast uit 1594, getekend vlak voor de grote stadsuit breiding van '1595-1598; het Molenwater staat in open verbinding met de stadsgracht, raz zg zi i 303-

Zeeland | 1996 | | pagina 34